Sermaye Artırımı İçin Son Gün!

0
128

itso açıklama1İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Halil İbrahim Kocadölü, anonim ve limited şirketlerine sermaye artırımı için belirlenen sürenin 14 Şubat’ta (bugün) sona ereceğini duyurdu.

Sermayeleri 50 bin liranın altında olan anonim şirketler ile 10 bin liradan az olan limited şirketlerin sermayelerini 14 Şubat 2014 tarihine kadar bu tutara yükseltmek için karar alıp, İskenderun Ticaret Sicili Müdürlüğü’ne kaydettirmeleri gerektiğini söyleyen Kocadölü; “Belirlenen süre içerisinde sermayelerini öngörülen tutarlara yükseltmeyen şirketler, bu sürenin sonunda ticaret hayatına devam edemeyecek” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Anonim ve Limited Şirketlerin Sermayelerini Yeni Asgari Tutarlara Yükseltmelerine ve Kuruluşu ve Esas Sözleşme Değişikliği İzne Tabi Anonim Şirketlerin Belirlenmesine İlişkin Tebliğ’in 15 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Kocadölü; “Şirketlerin, 14 Şubat tarihine kadar sermaye artırımını gerçekleştirip İzmir Ticaret Sicili Müdürlüğü’ne başvurarak sermaye artırımını tescil ettirmeleri gerekiyor. Bu çok önemli bir konu. Belirlenen süre içerisinde sermayelerini öngörülen tutarlara yükseltmeyen şirketler, bu sürenin sonunda infisah etmiş yani çalışmıyor kabul edilecek, ticaret hayatına devam edemeyecek. Ticaret Sicili infisah eden bu şirketlerin tasfiye dışında bir işlem yapmasına izin vermeyecek” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here