Yayın Hayatında 76’cı Yıldönümü

1
189

Bağımsız ve yansız bir politika izleyen basın, demokrasinin teminatlarından biridir. Demokrasinin gelişip ilerlemesine katkı sağlar. Basın, toplumu yönlendirici, uyarıcı, çözüm üreten ve olayların her an takipçisi olan bir kamu organıdır.

Tutarsız yayın politikası duyarlı bir meslek olan ve toplumun her kesimine her konuda hitap eden basım mesleğini güvensizleştirir, itibarsızlaştırır. Halktan kendini soyutlamış ve uzaklaşmış bir medyadan en çok toplum zarar görür.

Basının temel görevi ‘doğru ile yanlışı’ en ince ayrıntılarına kadar birbirinden ayıklayarak “yansızlık” ilkeleri doğrultusunda kamuoyunu bilgilendirip, bilinçlendirmektir. Basın mesleği öyle sanıldığı gibi kolay ve basit bir meslek değildir. “Yer, zaman ve koşul” ortamlarının zorluklarına bakılmaksızın günün her anında haber peşinde koşturmakla geçer.

Sizlerin Gazetesi olan “İskenderun” Gazetesi de 76 yıldır “İlkeli Yayın” rotasını hiç değiştirmeden, aynı tempoyla yoluna devam etmektedir. Anadolu basınında yerel bir gazetenin hiç ara vermeden, yayın hayatını 75 yılı aşkın bir zaman sürdürebilmesi, ender rastlanan önemli bir başarıdır.

İskenderun Gazetesi, yayınlarında azim ve kararlılıkla, kişilerin özel çıkarlarına göre değil, toplumun ortak çıkarlarına göre yol izlemektedir. İskenderun Gazetesi başta basın meslek ve ahlak ilkelerine, hukuk kuralları ve yasalara, ülkemizin üniter yapısına, Cumhuriyetimizin değerlerine sıkı sıkıya bağlı, özel hayata ve insan haklarına saygılıdır. İskenderun Gazetesinin dürüst ve ilkeli yayın politikasını gururla açık yüreklilikle ve gönül rahatlığı ile açıkça ifade edebiliriz.

Siyasal toplumsal ve ekonomik olumsuzluklara, bilim ve teknolojinin hızlı değişimlerine rağmen 75 yılı geride bırakarak, dimdik ayakta durmasını başaran İskenderun Gazetesi, varlığını sürdürmeye de kararlıdır. Çünkü dürüst yayın ilkelerimiz, varlığımızın sembolüdür.

Zorlu ve olumsuz koşulların gölgesinde kentimize İskenderun Gazetesini kazandıran, gazetemiz kurucusu Sayın Suphi Levent’i rahmetle anarken, bayrağı devralarak yıllar yılı verdiği emeklerle, yayın hayatını sürdürme başarısını gösteren gazetemiz imtiyaz sahibi Sayın Rızkullah Terbiyeli’yi de gösterdiği çabalardan dolayı kutluyoruz.

Milletin “ortak sesi” olmayı sürdürmekte kararlıyız. Çünkü İskenderun Gazetesi, topluma mal olmuş, saygınlığından hiçbir şey kaybetmeyen ve ilkeli yayın politikasından hiç ödün vermeyen bir gazete olarak tanınmaktadır. İskenderun Gazetesinden konu açıldığında; ‘ikiyüzlülük, yalan-yanlış, iftira ve hakaret, şantaj, kasıtlı ve yanlı, uydurma ve düzmece, küçük düşürücü ve onur kırıcı, yalakalık ve dalkavukluk’ içerikli, abartılı haber yorum ve eleştirilere itibar etmeyen, gerçekçi yayın çizgisinden hiç sapmadığından söz edilir.

İskenderun Gazetesinin yayın hayatına başladığı 23 Temmuz 1947’den günümüze kadar geçen ve 76 yıllık sürede “bağımsız ve yansız” yayıncılığı ile görev ve sorumluluk bilinci ile gerçekleri ama sadece gerçekleri yansıtarak, toplumu aydınlatıcı bilgileri sunmakla, “Yayıncılık İlkelerine” hep sadık kalmıştır.

Demokratik bir hak olan basın özgürlüğünün “kişisel” çıkarlara alet edilmesi kabul edilemez. Haber alma ve yayma özgürlüğü, basının temel yapısını oluşturmaktadır. Basın mesleği toplumun “ayna”sıdır. Konuşan, düşünen ve eleştiren toplumun anahtarı, basındır! Çünkü basınsız bir toplum, “kör, sağır ve dilsiz” bir insana benzer. Düşüncelerini tam anlamıyla yansıtamaz.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here