‘Pugedon’ Projesiyle Sokak Hayvanları Aç Kalmayacak

1
125

sokak hayvanları2İskenderun Belediyesi ve İskenderun Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği işbirliğiyle hazırlanan, sokak hayvanları için Pugedon (beslenme ünitesi) projesi dün yaşama geçirildi. Vatandaşların tükettikleri pet şişeler, atık pil, kutu kolaları Pugedon’un içerisine attığınız takdirde, cihaz otomatik olarak attığınız atıklar karşılığında sokak hayvanlarına yemliklere yem boşaltıyor. Birde bitiremediğiniz su şişelerini de bu üniteye boşaltarak, hayvanların su ihtiyacını da gidermiş oluyorsunuz.

Güneş enerjisi ile çalışan ve içine pet şişe, atık pil, teneke kutular gibi atıklar atılarak hizmet veren bu proje hem çevrenin korumasına katkı sağlıyor hem de sahipsiz sokak hayvanlarının da beslenmesine katkı sunuyor. Çevre dostu Pugedon cihazının ilki eski Doğum Hastanesi karşısında yerleştirildi. Bu proje ile ilgili gerçekleştirilen törene İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve eşi Feray Dingil, İskenderun Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Süheyla İspir ve hayvan severler katıldı.

Beslenme Olanağı Sağlayan Geri Dönüşüm Ünitesi

Pugedon ünitesinin işleyişiyle ilgili bilgi veren İskenderun Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürü Fevzi Özkan; “Pugedon sahipsiz sokak hayvanlarına beslenme olanağı sağlayan geri dönüşüm ünitesidir. Pugedon güneş enerjisi ile çalışan, içine atık atılarak hayvanlara mama ve su vermek suretiyle hizmet veren bir ünitedir. Bu atıklar pil olabilir, bir litreye kadar pet şişe, cam şişe, teneke kutular olabilir. Atılan atığın ağırlığına bağlı olarak yüz gramla üç yüz gram arasında mama ve su vermektedir. Sokak hayvanlarının beslenmesi konusunda hizmet veren bu ünite, aynı zamanda çevre dostudur” dedi.

Bir kentte altyapı ve üstyapı kadar, sosyal projelerin de önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Seyfi Dingil ise; “Yaşayan her canlıyı da düşünmek gerekir. Pugedon ünitesi, kentin beş ayrı noktasına yerleştirilecek. Bu sayede hem çevre kirliliğine karşı önlem almış oluyoruz hem de bu hayvanların aç kalmasına, perişan olmasına engel olmuş oluyoruz. Attığınız her atık onlara yiyecek olarak geri dönüyor. Bu çok güzel bir şey” diye konuştu.

sokak hayvanları3

Sahil Cazibe Merkezi Olacak!

Sahilin yaşam ve cazibe merkezi olacağının da altını çizen Başkan Dingil; “Bir iki aya kadar sahili yeniden revize ediyoruz. İstanbul’dan komple planları geldi. Sahil yaşam ve cazibe merkezi olacak. Ayrıca buradan bir müjde de vermek istiyorum; kentte Sağlıklı Yaşam Köyü kuracağız. Sağlık Bakanlığıyla anlaştık, protokol imzaladık. 70 hemşire ve 30 uzman doktor geliyor. İskenderun Belediyesi’nin emrinde, mamografiden obeziteye, rahim kanserinden, prostata, her konuda 30 uzman doktorla beraber ücretsiz sağlık taraması yapılacak. Şehrin en güzel yerine sağlıklı yaşam merkezi kuracağız. İskenderun artık yeni İskenderun oluyor. İskenderun’un kat edeceği çok yol var. Birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde halkımıza hizmet edeceğiz. Kurumsallaşmayı oturtturursak, bundan sonra İskenderun’un önü çok açık olur” dedi. Başkan Dingil, hükümetin, bakanların ve milletvekillerin arkalarında olduğunu ve ellerinde daha birçok projelerin olduğunu da kaydetti.

İskenderun Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği yönetimi, duyarlılığından dolayı Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve eşi Feray Dingil’e teşekkür etti. Pugedon’a ilk su akıtan ve atık atan Başkan Seyfi Dingil, bir köpeğin mama ve su ihtiyacını gidermesini mutlu gözlerle izledi.

1 YORUM

  1. Tebrikler. İlk defa internette videosunu izlediğimde Türkiye’de uygulanıyor olmasına çok sevinmiştim,şimdi kendi şehrimizde görmek oldukça ümit verici. Sağlıklı bir şekilde kullanılması,sayılarının ve benzer uygulamaların artması dileğiyle.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here