Kardiyolog Mehmet Metin’den Eczacılara Seminer

0
269

gelişim hastanesi6Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doçent Doktor Mehmet Metin, Hatay Eczacılar Odası İskenderun Temsilciliği’nin davetlisi olarak Eczacılara yönelik bir sunum yaptı. Çelik-İş Sendikası Konferans Salonu’ndaki toplantıya eczacıların ilgisi büyüktü.

Hatay Eczacılar Odası İskenderun Temsilcisi Emrah Tümkaya, Gelişim Hastanesi yetkililerine yaptıkları yatımlardan ötürü teşekkür ederek; “Uzun yıllardır sağlık bakanlığından hizmetlerin arttırılması için istekte bulunuyoruz. Değişik bölümlerin açılması için taleplerimize, İskenderun’a bu kadarı yeter şeklinde yanıt alıyorduk.  Gelişim Hastanesinin anlayışı İskenderun buna değer oldu. Gelişim Hastanesi’ne  Anjio ünitesi açılarak Kalp Damar Hastalıklarının teşhisinde çok önemli bir adım atıldı, çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doçent Doktor Mehmet Metin, seminerde kalp hastalıkları ve tedavileri hakkında konuştu. Metin; “Her göğüs ağrısı kalp damar hastalıklarına işaret etmez. Kalp  ağrısı tipik olarak şöyledir; iman tahtası denen kemiğin arkasında, yaygın olan, tek nokta tarzında olmayan, yürümekle veya merdiven çıkmakla (eforla) gelip istirahatla geçen ağrılardır. Sol taraftaki ağrılardan şikâyet geliyor, bıçak gibi batıyor diyorlar. Bu kalp ağrısı değil.

Kalp hastalarının yüzde 75’inde ağrı olur, yüzde 25’inde hiç belirti olmaz. Hasta ben çok iyiyim, bir şikâyetim yok der. Böyle durumlarda ani ölümler yaşanabilir. O yüzden erkeklerde 40 yaşı geçtikten sonra, kadınlarda menopozdan sonra senede bir defa bir kalp kontrolünden geçilmelidir. Koroner anjiyografi, kısaca kalp damarlarının filminin çekilmesidir. Eskiden sadece  kasıktan yapılıyordu. Hastanemizde anjiyoların %95’ni bilekten, %5’ni kasıktan yapıyoruz. Adana’da hiçbir sağlık merkezinde  bilekten Anjio yapılmıyor, Gaziantep’te sadece bir merkezde mevcut” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here