Dünya Footvolley Şampiyonası Son Elemeleri Yarın Arsuz’da Başlayacak

0
15

‘Dünya Footvolley Şampiyonası Eleme Maçları’nın son turu 1-2 Temmuz 2022 tarihleri arasında 12 ülkenin sporcularının katılımıyla Arsuz’da gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz sene Alanya’da düzenlenen turnuvaya Azerbaycan Federasyonu tarafından onur konuğu olarak katılan ve 10 gün önce elemelerin 4. adımında Gürcistan’ın Batum şehrinde 3. olan ve Azerbaycan’daki ‘Dünya Footvolley Şampiyonası’na gitmeye hak kazanan Arsuz Belediyesi, turnuvaya ev sahipliği yapacak.

Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Gözcüler Sahilinde gerçekleştirilecek “Dünya Footvolley Şampiyonası Eleme Maçları” öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Gerçekleştirilen basın toplantısına Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven’in yanı sıra,  Dünya Footvolley Federasyonu Genel Sekreteri Afgan Hamzayev, Dünya Footvolley Federasyonu Hakemleri Kurul Üyesi Henk Woudstra, Hatay Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ayhan Dik, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Basın mensupları ile bir araya gelen ve turnuva hakkında bilgi veren Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, bu turnuvanın öneminden söz ederek, 12 ülkenin bu organizasyonda yer alacağını söyledi. Başkan Güven; “Arsuz, bizim her zaman söylediğimiz, Hatay’ın incisi, Türkiye’nin en güzel ilçelerinden bir tanesidir. Arsuz’u tanıtmak, hak ettiği yere getirmek için çabamız var. Bununla ilgili ulusal, uluslararası çok çalışmalarımız var. Biliyorsunuz bir pandemi döneminden geçtik ama 2021 yılının Temmuz ayından itibaren biz faaliyetlerimize başladık. Bunların başında spor geliyor.

Mesela geçen yıl içinde 18 yaş altı Futbol Gelişim Ligi düzenledik. Plaj futbolunda 18 yaş altı ve 18 yaş üstü. Değişik kategorilerde de müsabakalar düzenledik. Bunun yanında tenisle ilgili 8 – 19 yaş bölge Şampiyonası Arsuz’da yapıldı, motocross yapıldı. Basketbol şenliği yaptık. Voleybolda mesela 5 kategoride müsabakalar yaptık. Muay Thai minikler Şampiyonası burada oldu. Ve buna yakın bir çok yerde, biz kendi imkanlarımızla Türkiye’yi belirli spor dallarında temsil etmeye çalıştık. Footvolley Alanya’da, biz Türkiye’nin iki takımından biriydik, Türkiye’yi temsil ettik. 10 gün önce yine dünya elemeleri Gürcistan’daydı. Türkiye’ye Arsuz takımı olarak üçüncülük getirdi. Bu şekilde Arsuz’u tanıtmaya çalışıyoruz. Bu, tabi ki faaliyetlerin en önemlilerinden bir tanesi… Şu an uluslararası müsabakaya ev sahipliği yapacağız ve bunun için arkadaşlarımız buradalar. 1-2 Temmuz’da Dünya Footvolley Şampiyonası Eleme Müsabakaları yapılacak. 12 ülkeden 49 sporcu katılıyor şu anda. Bu turnuva Arsuz’da yapılacak. Arkadaşlarla birlikte yürütmeye çalışacağız. Bu önemli; çünkü Hatay’da 12 ülkenin katıldığı bir müsabaka. Footvolley aslında estetik yönü, seyri çok güzel olan bir spor türüdür. Hepinizi Gözcüler plajına bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünya Footvolley Federasyonu Genel Sekreteri Afgan Hamzayev de yaptığı konuşmasında; “Kendi adıma ve tüm federasyon adına sizleri samimiyetle selamlıyorum.  Bu turnuvanın yapılmasında  büyük emeği olan Başkanımıza şahsım adına teşekkür ediyorum. Bu güzel memleketi, İlçeyi tanıtma yönünde bir çabası olduğu için çok teşekkür ediyorum. Sonra Ayhan ağabeyimize çok teşekkür ediyorum.  Çünkü kendisiyle kısa zamanda tanıştık ve kısa zamanda çok büyük işler yaptık, yapacağız. Herkesten Allah razı olsun. Büyük ihtimalle ağustos ayında, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Dünya Footvolley Şampiyonası ilk defa olacak. 32 ülke katılacak. Ayhan abi bizim yönetim kuruluna namzet gösterdi. Yapılacak seçimlerde onu yönetim kurulumuzda görmeyi çok istiyoruz. İnşallah göreceğiz. Hakem ve yetkililerle 14 ülke katılacak.

Biz yine de bütün gücümüzü, bütün gayretimizi sarf ettik ve 12 ülkeyi buraya getireceğiz. Katılacak ülkeler; Türkiye, Azerbaycan, Brezilya, Arjantin, ispanya, Romanya, Moldova, Pakistan, Hindistan, Kolombiya, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri. Bu ülkelerden 49 sporcu katılacak. Bizde 2 kategori var. Erkekler ve mix (1 bayan 1 erkek). Dünya Kupası için 5 eleme turu koyduk. Birincisi İsrail’de, ikincisi Brezilya Rio De Janeiro’da, üçüncü eleme Birleşik Arap Emirlikleri’nde, dördüncü eleme Gürcistan’ın Batum şehrinde ve son eleme de Arsuz’da olacak. Arsuz Belediyesi Gürcistan’da 3. olarak Dünya Footvolley Şampiyonasına gitmeye hak kazandı. Herkesi Bakü’de yapılacak finallere davet ediyorum” dedi.

Açıklamaların ardından Başkan Güven ve teknik ekip sahada incelemelerde bulundu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here