CHP Samsun Vekili Zeybek’ten İTSO’ya Ziyaret

0
39

“Sorunların Aşılması İçin Üretime Dayalı Politikalar Üretilmeli”

Hatay’ın ekonomik durumu ve Hatay halkının görüşlerinin raporlaştırılması amacıyla, partisinin genel merkezi tarafından şehrimize görevlendirilen Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili ‪Kemal Zeybek, bu kapsamda İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

Hatay Milletvekili Suzan Şahin, CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile ilçe gençlik kollarının da eşlik ettiği ziyarette bölge ekonomisi masaya yatırıldı.

CHP Heyetini, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO yönetim kurulu üyesi Müfit Tennioğlu, İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez ağırladı.

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Hatay ve bölge ekonomisinin genel anlamda zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğine vurgu yaparak; “Ülkemiz ve bölgemiz ekonomisi son yaşanan süreçte oldukça sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Esnafımız ve işverenlerimiz kredilerini ödemede güçlük çekiyorlar. İnşaat sektörü başta olmak üzere birçok sektörde yaşanan sorunlar özellikle sınır kenti olan Hatay’ımızı derinden etkiledi. Temennimiz bu sıkıntıların çözülmesine yönelik adımların atılmadır. İş adamlarımızın da beklentileri bu yönde” dedi.

Suriyeliler konusuna da değinen İTSO Başkanı Yılmaz; “Hatay’da yaşayan Suriyeli sayısı 500 bini geçti. Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar bölge ekonomimizi olumsuz yönde etkiledi, işsizlik arttı. Odamıza 100’e yakın Suriyeli de kayıt yaptırarak yeni iş yeri açtılar. Bölge iş adamları olarak savaşın bir an önce sona ermesini arzu etmekteyiz” dedi.

İTSO olarak her platformda şehrimizin il olma konusunu gündeme getirdiklerini de aktaran Yılmaz, il olmamız durumunda İskenderun’un ekonomik, sosyal ve kültürel yönden daha da gelişeceğini söyledi.

İskenderun’un ekonomik ve sosyal anlamda bölgesinde çok güçlü bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin; “Türkiye’nin en fazla vergi veren şehirleri arasında 7.nci sırada yer almaktayız. Milletvekili olarak şehrimizin sorunları ile yakından ilgileniyor ve Mecliste gündeme getiriyoruz. Şehrimizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından olan İTSO’nun da taleplerini değerlendiriyor, Ankara’da en yetkili mercilere iletiyoruz. El birliği ile yaşadığımız şehre sahip çıkmamız lazım. Bu da birliktelikle olur” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ise; “Hatay’da yaşanan sorunları yerinde görmek ve fikir alış verişinde bulunmak üzere bugün İskenderun’dayız. Bu sorunları şekillendirerek kendi içimizde özümseyerek yön verebilen ve bu konuda da uzlaşmaya çalışan milletvekili arkadaşlarınızdan birisiyim. Ülkemizde maalesef üretime dayalı bir program hazırlansaydı ülke ekonomisi bu durumda olmayacaktı. Ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyoruz.

Ortadoğu’da yaşanan sorunların, özellikle Hatay’ı da çok etkilediğini görüyoruz. Suriyeliler konusu da zaten apayrı bir konu. Tüm bu sorunların aşılması, üretime dayalı politikalar üretilmesini temenni ediyoruz. İskenderun bölgenin lokomotifi konumunda önemli bir şehrimiz. İTSO da bölgenin ekonomik nabzını tutan önemli bir sivil toplum kuruluşumuz. Sivil toplum kuruluşları memleketimizin sorunlarını iyi bilemeleri nedeniyle ziyaretlerimizi bu yönde gerçekleştiriyoruz. İTSO’ya da çalışmalarından ötürü teşekkür ediyoruz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Samimi sohbet ortamında devam ziyarette karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here