Belen Orman İşletme Şefliği, Ormancılık Gününde Ağaç Dikti

0
266

belen fidan ekimiBelen Orman İşletme Şefliğince Dünya Ormancılık günü etkinlikleri çerçevesinde ağaç dikme faaliyeti gerçekleştirildi. Belen merkezinde GÜR-İş Rüzgar Enerji sahasında bulunan ormanlık alanda düzenlenen etkinliğe, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Garnizon Komutanı Jan. Binbaşı Fahri Semiz, Emniyet Müdürü Gürsel Tabur ile kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, Kanuni Sultan Süleyman Ortaokulu öğrencileri ve Belen halkı katıldı.

Törende Belen Orman Şefi Mehmet Başaran; Ormanların Rehabilitasyonu programı çerçevesinde sorumluluk alanlarında bulunan 27,28, 42,83, 84, 97 ve 193 nolu bölmelerde bulunan bozuk ve verimsiz orman alanlarında 150 dekarlık alana 4000 Adet Ceviz, 1500 adet Alıç ve 1500 adet badem ile 1500 adet defne fidanı olmak üzere toplam 8500 adet fidan dikimi, 2012 yılında ise, 87 nolu bölmede bulunan 100 dekarlık bozuk orman alanına 4000 adet badem fidanı, 27 nolu bölmede 50 dekarlık bozuk ve verimsiz orman alanına 2000 adet ceviz fidanı dikimi ve alanda bulunan 1000 adet yabani alıç ağacına aşılama çalışması yapıldığını, işletme şefliği tarafından bozuk ve verimsiz orman alanları meyve veren türler ile ağaçlandırılmak suretiyle halkımıza gelir getirecek ve orman halk ilişkilerini güçlendirmekle birlikte ormandaki biyolojik çeşitliliği artırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Konuşma sonrasında, fidan dikim tekniğini katılanlara anlatan Orman Şefi Başaran, ilk fidanı Kaymakam Aydın’ın dikmesi ile belirlenen sahada törene iştirak edenlerle birlikte ceviz, alıç ve defne çeşitlerindeki fidanların dikimini gerçekleştirdiler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here