“Vergi Yapılandırılmasında Fırsatı Kaçırmayın!”

0
202

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Erol Uyardı; “Vergi Yapılandırılmasında Fırsatı Kaçırmayın!”

Son Gün 31 Temmuz 2018

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol 18 Mayıs 2018 tarihide resmi gazetede yayınlan vergi ve diğer alacakların yapılandırılması konusunda vatandaşları bilgilendirerek bu kanunda mutlaka faydalanmaları konusunda bilgilendirdi.

Erol, yazılı açıklamasında; “Söz konusu kanunla Kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, İhtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması, Beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, Geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, İşletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkânı, Kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılması, 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi hükümlerinden yararlanma gibi çok önemli imkânlar getirilmiştir. 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacaklar yeni Kanun kapsamında yapılandırılamayacaktır.

Ancak, anılan Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlardan kalan taksitlerin tamamının 7143 sayılı Kanunla belirlenmiş olan;

*İlk taksit ödeme süresi içinde (1 Ekim 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının %90’ının,

*İkinci taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde ise bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının %50’sinin tahsilinden vazgeçilecektir.

Yeni Yapılandırma Kanunu ile getirilen bu indirim imkânından yararlanılabilmesi için ödeme yapıldığı tarihte anılan Kanunlarda öngörülen şartların ihlal edilmemiş olması gereklidir” dedi.

Erol ayrıca, başvuruların Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden, Bağlı olduğunuz vergi dairenize şahsen veya posta yoluyla, e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden yapılabileceğini, başvuruların 31 Temmuz 2018 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapılması gerekmekte olduğunu dile getirdi.

Ödemeler, www.gib.gov.tr internet sayfasından (02.00-22.00 saatleri arasında), İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasından (IOS ve Android) (02.00-22.00 saatleri arasında), GİB Mobil uygulamasından (IOS ve Android) (02.00-22.00 saatleri arasında), Anlaşmalı bankalardan ve Vergi dairelerinden yapılabilecek. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here