Ünsal; “Gezi Direnişi’nin Açtığı Yolda Mücadelemiz Sürecek”

0
90

gezi yıldönümü1İskenderun Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ünsal; “Gezi Direnişi’nin Açtığı Yolda Mücadelemiz Sürecek”

İskenderun Emek Ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ünsal, Türkiye tarihinin en büyük halk hareketlerinden birisi olarak siyasal mücadele tarihindeki yerini alan Gezi Direnişi’nin yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Türkiye demokrasi mücadelesi tarihinde benzeri görülmemiş kitlesellik ve genişlikteki (79 ilde en az 5 milyon insanın katıldığı) bu direnişin öneminin, aradan geçen iki yıl içinde sürekli hatırlandığını ve hafızalardaki tazeliğini koruduğunu kaydeden Ünsal; “Gezi Direnişi’ni yaşanıp biten bir olay olmaktan çıkarıp bugüne ve geleceğe etki eden canlı bir süreç hâline getiren temel neden, Türkiye’de yaşayan ve iktidarın baskıcı, otoriter uygulamalarından rahatsız olan her kesimin alanlara çıkarak tepkisini göstermiş olmasıdır” dedi.

Gezi eylemleri sırasında iktidarın tutumunu da eleştiren Ünsal; “Gezi Parkı’nda başlayan direniş kıvılcımı, emekçi halkın en temel haklarını ve çıkarlarını yok sayan baskıcı ve otoriter yönetim tarzına, iktidarın bitmek bilmez saldırılarına ve AKP iktidarının demokratik tepkiler karşısında sürdürdüğü ayrımcı ve saldırgan tutumuna karşı güçlü ve tarihi bir yanıt olmuştur. Gezi Direnişi’nin biriktirdikleri ve mücadelemize kattığı değerlerin yaşam bulması açısından önümüzdeki süreç büyük önem taşımaktadır. 

Gezi Direnişi’nin 2. yılını geride bıraktığımız bugünlerde, meydanlarda korku duvarını aşarak birbiriyle dayanışma içinde direnmenin ve kazanmanın tadına varmış olan, bu uğurda evlatlarını yitiren Türkiye halklarının demokrasi, barış ve kardeşlik taleplerindeki ısrarı ve mücadelesi kuşkusuz kararlılıkla sürecektir. Başta işçi ve emekçiler olmak üzere, toplumun tüm ezilen ve yok sayılan kesimleri Gezi Direnişi’nin açtığı yolda birlikte mücadelesini sürdürecek, mücadelenin olduğu her yerde Gezi’den bir iz, kendisinden bir parça mutlaka olacaktır. İskenderun Emek ve Demokrasi Platformu olarak Gezi Direnişi’ni bir kez daha selamlıyor, ‘Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam!’ diyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here