Ugutmen; “Muhasebeciler Esnafın Eli Ayağıdır”

0
132

muhasebeciler-odasi8Muhasebecilere ‘Yılsonu Hatırlatmaları Güncel Muhasebe ve Dönem Sonu İşlemleri’ Hakkında Bilgiler Verildi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası iş birliğiyle düzenlenen bilgilendirme toplantısında ‘Yılsonu hatırlatmaları Güncel Muhasebe ve Dönem Sonu İşlemleri’ anlatıldı.

İTSO Halil Şahin Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Servet Ugutmen; “Muhasebeciler esnafın eli ayağıdır. Mükellef birçok konuyu bilmiyor ve muhasebecilere başvuruyor. İnşallah bundan sonra herkes zamanında bilgi güncellemesini yapar. Özellikle gelecekte hem KOSGEB hem de Kredi Garanti Fonu çok önemli bir yer teşkil edecek. Muhasebecilerimiz Mükelleflerini bu konuda uyarırlarsa KOSGEB ve Yatırım Kredi Fonunu ciddiye alsınlar. Sizler bu konuda çok önemli iletişim araçlarısınız. Mükellefler sizlerin sözünü çok daha iyi dinliyor. O’nun dışında bir hatırlatma yapmak istiyorum. Sanıyorum 40 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması gerekiyor. Bununla ilgili ciddi bir sorun var. Mükelleflerimiz denetimlerle ilgili çok ciddi sorunlar yaşayabilir. Bu konuda mükelleflerimizi belge almaları konuda uyarmanızı, çalışan personellerin de Mesleki Yeterlilik Sertifikalarını almalarını sağlarsanız orada SGK-İşveren payında ciddi bir destek var. Sanırım çalışan personel için 24 ay, yeni İstihdam alanı için 36 ayını devlet ödeyecek. Mesleki Yeterlilik Sertifikasını alması durumunda personel için önemli bir unsur” diye konuştu.

muhasebeciler-odasi9

Ne Kadar Çok Bilgiye Sahip Olursak, O Kadar Az Yanlış Yaparız

Ardından söz alan İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım ise, “Bizler Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak ne kadar çok bilgiye sahip olursak, o kadar az yanlış yaparız mantığıyla, bu toplantıyı düzenledik ve TÜRMOB Eğitmeni Halim Bursalı hocamızı davet ettik. Sağ olsunlar geldiler bize Sene sonu işlemleri ve diğer konularda aydınlatıcı bilgiler verecekler. Muhasebeciler Odası olarak üyelerimize yönelik bilgilendirme toplantılarımız bundan sonra da devam edecek” şeklinde ifadelere yer verdi.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan TÜRMOB Eğitmeni Halim Bursalı, sine vizyon destekli olarak ‘Yıl sonu Hatırlatmaları Güncel Muhasebe ve Dönem Sonu İşlemleri’ hakkında bilgiler verdi. Bursalı, yıl sonunda mükelleflerin zor durumda kalmaması için Muhasebeci ve Mali Müşavirlere önemli sorumluluklar düştüğünün altını çizerek; “Temsili yetki süresi, vekaletname süresi ve gereklilik yönünden gözden geçirilmesi, üçüncü kişilerle yapılan sözleşmeler (Banka Kredi sözleşmeleri dahil) Muhasebe yönünde gözden geçirilmelidir. Özellikle bir konuya değinmek istiyorum, E-Defter, E-Fatura kullanıcıları sadece yevmiye ve kebir defterlerimizi elektronik ortamda tutuyoruz, bunun dışındaki defterlerimizi kağıt ortamında noterden tasdik etmemiz gerekiyor. Mükelleflerin borçların yapılandırılmaları konusunda mutlaka kayıt yapılması gerektiğini belirtmek istiyorum. Zaten konuların hemen-hemen tamamını sizler biliyorsunuz. Ben burada sizlere hatırlatma amacıyla bilgiler veriyorum” şeklinde konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here