Türk Kadınlar Birliğinin 2014 Buluşması İskenderun’da

0
36

tkb buluşma1Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26-27 Ağustos1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day-Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bugün tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi kentimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu çerçevede Türk Kadınlar Birliği (TKB)’nin 2014 Buluşması İskenderun’da gerçekleştirilecek. Etkinlikle çerçevesinde sabah 09.30’da Atatürk Anıtına çelenk konacak ve Halk oyunlarının ardından tüm misafirler ‘Kortej Yürüyüşü’ gerçekleştirecek. 14.00’te de MKÜ Mustafa Yazıcı Konservatuarında ise bir program yapılacak. Buradaki programa devlet ve Çalışma eski Bakanı Dr. İmren Aykut ile TKB Genel Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman ve MKÜ Yard. Doç Dr. Kadriye Şahin konuşmacı olarak kutlanacak.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here