“Soğutma, Muhafaza, Ambalaj ve Taşıma Teknolojileri” Semineri Düzenlendi

0
82

Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda “Soğutma, Muhafaza, Ambalaj ve Taşıma Teknolojileri” adlı eğitim semineri düzenlendi.

Soğutma-Muhafaza-Taşıma Bilimleri ve Sanayicileri Derneği (SOMTAD) yönetim kurulu başkanı emekli Öğretim üyesi Prof. Dr. Rahmi Türk, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Elif Çandır ve Doç. Dr. Ahmet Erhan Özdemir, Ergün Şen, Hayati Can, Hasan Güysu, Onur Akça ve Önder Güvenç’ in konuşmacı olarak yer aldığı seminere Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Üremiş ile birlikte akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konuşmacıların konu ile ilgili görüşlerini belirttikleri seminerde dünya ve ülkemizde soğuk ve dondurulmuş gıda, soğuk ve donmuş tesislerin kurulma teknikleri ve enerji verimliliği,  izolasyon, soğutucu akışkanlar vb. hususlar ele alındı.

Bahçe Ürünlerinde Ambalaj, İstif, İç ve Dış Pazarlara Taşıma konusu hakkında oransal olarak rakam veren SOMTAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rahmi Türk;  “Ülkemizde meyve ve sebzelerde hasattan itibaren tüketiciye ulaşana kadar meydana gelen ürün kaybı miktarı yüzde 25-40’dır.” dedi.

Konuşmacılar arasında yer alan MKÜ Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Elif Çandır Bahçe Ürünlerinin Muhafazası ve Kalitenin Korunması ile ilgili “Bahçe ürünleri hasadı takiben tüketiciye ulaşana kadar ve tüketici aşamasında soğuk zincir içinde kalması gereken ürünler. Bu yüzden yaş meyve ve sebzelerde hasattan sonra ilk 24 saat içinde ön soğutma yapmak önemlidir.  Ayrıca, bu ürünlerin soğuk depolanması, taşınması ve soğutulmuş ortamlarda satışa sunulması gerekmektedir”  dedi.

Ayrıca konuşmacılar arasında yer alan Ergün Şen, Hayati Can, Hasan Güysu, Onur Akça ve Önder Güvenç de “Soğutma, Muhafaza, Ambalaj ve Taşıma Teknolojileri” adlı eğitim seminerinde konu ile ilgili görüşlerini dile getiren birer konuşma yaptılar.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here