Seçime 25 Siyasi Parti Girecek!

0
1032

seçime girecek partilerYüksek Seçim Kurulu (YSK), 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimine katılabilecek siyasi partileri belirledi.  YSK’nın Resmi Gazete’de yer alan kararına göre, 25 siyasi parti yerel seçimlere katılacak.

YSK’nın kararında, mahalli idareler seçimlerin 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacağı hatırlatılarak, siyasi partilerin, milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine katılabilmeleri için illerin en az yarısında, oy verme gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmaları ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması gerektiği kaydedildi.

YSK illerin en az yarısında oy verme günü olan 30 Mart 2014 tarihinden en az 6 ay öncesi (30 Eylül 2013) itibarıyla teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış siyasi partileri belirlendi. Mahalli idareler seçimine katılabilecek siyasi partiler şöyle:

1-Adalet ve Kalkınma Partisi, 2-Alternatif Parti, 3-Bağımsız Türkiye Partisi, 4-Barış ve Demokrasi Partisi, 5-Büyük Birlik Partisi, 6-Cumhuriyet Halk Partisi, 7-Demokrat Parti, 8-Demokratik Sol Parti, 9-Doğru Yol Partisi, 10-Emek Partisi, 11-Genç Parti, 12-Hak ve Eşitlik Partisi, 13-Hak ve Özgürlükler Partisi, 14-Halkın Kurtuluş Partisi, 15-Halkın Yükselişi Partisi, 16-Halkların Demokratik Partisi, 17-Hür Dava Partisi, 18-İşçi Partisi, 19-Liberal Demokrat Parti, 20-Millet Partisi, 21-Milliyetçi Hareket Partisi, 22-Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 23-Saadet Partisi, 24-Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, 25-Türkiye Komünist Partisi.

Muhtarlık Bölgesi Askı Listeleri 10 Ocak’ta Askıya Çıkartılacak

Bu arada, YSK’nın Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını Gösterir Genelgesi de Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelge, muhtarlık bölgesi askı listelerinin güncelleştirilmesi amacıyla, seçmene ait verilerdeki değişimi belirleyen ad, soy ad, yaş, cinsiyet düzeltimi, seçme ehliyetini kaybetme (kısıtlanma, kamu hizmetinden yasaklanma vb.) veya yeniden kazanma gibi yargı kararlarına, asker olanlara, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybetme veya yeniden kazandığını gösteren bilgiler ile vefata dair bilgilere, seçim bölgesi içinde veya dışarısında vuku bulan yerleşim yeri değişiklik verilerine ait esas ve usuller ile askı süresini, bu süre içinde yapılacak itirazları kapsıyor.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri 10 Ocak 2014 Cuma günü saat 08.00’den itibaren, muhtarlık bölgeleri esas alınarak ait oldukları mahalle veya köylerde halkın kolaylıkla görüp okuyabileceği yerlerde askıya çıkartıldı. Listeler 23 Ocak’a kadar askıda kalacak.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here