Rauf Denktaş Spor Kompleksi Törenle Hizmete Girdi

0
360

İskenderun Belediyesi’nce yapılan Rauf Denktaş Spor Kompleksi düzenlenen törenle hizmete girdi. Rauf Denktaş Spor Kompleksi’nin açılış törenine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, oğlu Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş ve aile fertleri, Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek ve eşi Dr. Ümran Civelek, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, CHP İlçe Başkanı Süleyman Uyar,  eski milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, oda başkanları, işadamları ve çok sayıda konuk katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, spor kompleksine, Kıbrıs Türklerinin milli davasının önderlerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu merhum Rauf Denktaş adının verilmesini kabul eden Denktaş ailesine ve bu kararı onaylayan belediye meclis üyelerine teşekkür etti.

Bütün yaşamını Kıbrıs Türklerinin haklı davasına adayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucusu merhum Rauf Denktaş’ın adı ve hatırasının bu spor kompleksiyle birlikte yaşayacağını belirterek, rahmet ve saygıyla anan Belediye Başkanı Yusuf Civelek, tesisle milli şuurun kökleşmesini ve ahde vefayı unutmamayı amaçladıklarını söyledi.

Akdeniz’in ortasındaki Kıbrıs Adasının bir barış adası olması gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Civelek; “Kıbrıs’taki Türk kardeşlerimizin milli davasının amacı da özgürlük ve barıştır. Kıbrıs’ın barış adası olmasının tek koşulu KKTC’nin varlığının uluslar arası toplum tarafından eşit şartlarda kabul edilmesidir. Adada adil ve kalıcı bir barış ancak bu şartla hayata geçirilebilir. Dünyamızın barışa ihtiyacı var. Bugün bölgemizde iç sorunlar yaşayan komşularımızın çok acil olarak barışa ihtiyacı var. Bütün Akdeniz’i barış gölü haline getirmeliyiz. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” ülküsünü KKTC’ndeki kardeşlerimizle birlikte bir bayrak gibi her zaman en yükseklerde tutacağız. Buna kararlıyız” dedi.

En değerli ve en anlamlı yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu belirten Civelek; “En soylu çalışma da insanlara hizmet etmektir. Bu anlayışla İskenderun’a ve hemşerilerimize büyük bir çabayla ve heyecanla hizmet ediyoruz. İskenderun’a hizmet etmek bizim için onurdur. İskenderun’umuzu yeniliyoruz. Geleceğe hazırlıyoruz” diye konuştu.

Gençlerin sağlıklı, zihinsel ve bedensel gelişiminde sporun öneminin çok büyük olduğunu vurgulayan Başkan Civelek; “Yaptığımız spor tesislerimiz hizmetlerimiz arasında önemli bir yer tutmaktadır. Çocuklarımıza ve gençlerimize spor yapmaları için her türlü imkanı sağlıyoruz. İskenderun’da spor branşlarını çeşitlendirmek düşüncesiyle bu tesisi yaptık. Türkiye’de çok az sayıda kentimizde buz pateni pisti bulunmaktadır. Buz pateni sporu insana denge unsurunun gelişiminde yardımcı olur. Rauf Denktaş Spor Kompleksimizde ki tenis kortlarımız ve buz pateni pistimiz istisnasız İskenderun’daki bütün çocuklarımızın ve gençlerimizin ve kendisini her zaman genç hisseden yaşlılarımızın eşit olarak hizmetinde olacaktır. Bu güzel tesisimize merhum Rauf Denktaş’ın adını vererek gençlerimizde milli şuur’un ve tarih bilincinin  kökleşmesini, ahde vefayı unutmamayı amaçladık. Merhum Rauf Denktaş’ın adı, hizmetleri ve anısı bu tesiste ve gençlerimizin bilincinde yaşayacaktır. Rauf Denktaş Spor Kompleksimiz İskenderun’a hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Denktaş; “Vefa Örneğine Gönülden Teşekkür Ediyorum”

 KKTC Demokrat Parti Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş da konuşmasında; “Başkanımıza, böylesine güzel bir kompleksi İskenderun’un gençlerine Rauf Denktaş adına hediye ettiği için ailem ve tüm Kıbrıs Türkleri adına yürekten teşekkür ediyorum” dedi. Rauf Denktaş’ın sadece Kıbrıs Türklerinin milli mücadelesine önderlik eden lider olmadığını vurgulayan Lefkoşa milletvekili Serdar Denktaş, bütün dünyada halkların ve toplulukların haklarının nasıl korunacağını gösteren başı dik, saygı gören, Türk dünyasının liderlerinden kabul edilen, devlet adamı ve figür olduğunu söyledi.

‘Spor Tesisleri Bayrağımızı Dünyada Dalgalandırıyor’

Belediye Başkanı Yusuf H.Civelek’e ve Belediye Meclis Üyelerine bir vefa örneği sergiledikleri için teşekkür ederek sözlerine başlayan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, alanda asılı bulunan Türk bayraklarını işaret ederek; “Bu tür müsabakalar, spor bir taraftan bireysel ve toplumsal sağlığın daha güçlü olmasına hizmet ederken, diğer taraftan ulusal düzeyde dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının güçlenmesine hizmet ediyor ve o ülkenin bayrağının dünyanın her tarafta görünmesine sebep oluyor” dedi.

Açılış töreninde İstanbul Buz Sporları Kulübü takımı buz hokeyi ve buz pateni gösterisi  de düzenlenirken, İskenderun Belediyesinin katkılarıyla tenis kulübünce düzenlenen tenis turnuvasında dereceye girenlere kupalarını protokol üyeleri verdi. Protokol üyeleri, Rauf Denktaş Spor Kompleksi’nin açılış kurdelesini birlikte kesti. Yaşar Doğu Cad. Arıtma Tesisi yanında hizmete giren Rauf Denktaş Spor Kompleksi, buz pateni pisti, tenis kortları ve diğer bölümlerden oluşuyor.

Denktaş Ailesi Tören Öncesi Belediye Başkanı’nı Ziyaret Etti

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, oğlu Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş ve aile fertleri, tören öncesi Belediye Başkanı Yusuf H.Civelek’i ziyaret etti. Belediye Başkanı Civelek, merhum Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş’a Rauf Denktaş’ın portresinin bulunduğu anı tabağı, kızına Rauf Denktaş Spor Kompleksi’nin fotoğrafının işlendiği anı tabağı ve oğlu Serdar Denktaş’a teşekkür plaketi verdi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here