‘Özellikli İtfaiye Aracı’nın Fonksiyonları Uygulamalı Anlatıldı

0
348

akom araç tanıtım1İskenderun Belediyesi AKOM Birimi ve İtfaiye Müdürlüğü’ne Alınan Yeni Araçlar Tanıtıldı

İskenderun Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) birimi, çalışmaları ve İtfaiye Müdürlüğü’ne alınan yeni özellikli itfaiye aracının tanıtımı yapıldı.

İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıya, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, İskenderun Emniyet Müdürü Cengiz Başar, Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Osman Atahan,  İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri, işadamları, esnaf ve meslek odası temsilcileri, İskenderun Belediyesi ücretsiz basketbol kursuna katılan sporcu öğrenciler ve antrenörleri Emin Yetkin, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda, İskenderun Belediyesi’nin araç parkına katılan, olası yangınlara ve acil durumlara müdahale edebilmek amacıyla 45 metre yüksekliğe sahip, araç üstü teleskobik eklem bomlu, merdivenli, hidrolik platformlu itfaiye aracının sahip olduğu özellikleri, uygulamalı olarak anlatıldı.

İskenderun Belediyesi İtfaiyesi sayılı itfaiye teşkilatı haline geldi

Eşi Dr. Ümran Civelek’in de katıldığı toplantıda konuşan Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün araç, personel, donanımla ülkemizde sayılı itfaiye teşkilatı haline geldiğini belirtti. Belediye Başkanı Civelek, “Göreve başladığımızda Pınarbaşı mahallesinde kendi tabiriyle tulumbacı gibi bir yeri teslim almıştık. Yer olarak, müdahalede imkan olarak bir tulumbacıdan farksızdı. O gün başladık çalışmalara aşağı yukarı 5.5 milyon harcayarak bu bina yapıldı, araçlar alındı. Bir kazada müdahale ederek, araçtaki kazazedeyi araçtan çıkarabilecek gereçler alındı. Türkiye’nin sayılı bir itfaiye teşkilatı haline geldi. Bunu büyük bir gururla söylüyorum. Allah ihtiyaç göstermesin ama tedbir almak şarttır. Canın parasal karşılığı yoktur.

Yeni gelen araç 45 metre yükselebiliyor, 15 katlı binalara müdahale edebiliyor. Gerek söndürme gerek kurtarmada her türlü operasyon işlemlerini halledebiliyor. Bugün oteller ve yüksek binalara kavuştuk. Onlara müdahale edebilecek imkânlarımız oldu. Araç gereç donanımdan sonra bunu kullanacak elemanları yetiştirmek için hızlı eğitim faaliyetlerine önem verdik. İstanbul’dan bu işi en iyi eğitim veren itfaiyeci eğitim uzmanlarını davet ettik. İtfaiyecilere eğitim verdiler. Eğitim uzmanları bu tesisi beğendiler. İtfaiyecilere spor alanı oluşturuldu. Onların da sağlığını düşünmüş oluyoruz. Küresel iklim değişikliği başladı. Artık kapıda seller var, tabi afetler var ve bunlara bağlı olarak yangınlar var. İskenderun’da 10 ayrı yere deprem istasyonu kuruldu. Depremin İskenderun’da yer hareketlerinin Kandilli Rasathanesine bilgi akışı 24 saat devam ediyor. İkinci merhalede de başladık çalışmalara.

akom araç tanıtım2

Bu yer akışları kontrolünde bir T dalgasını yakalıyor, büyük yıkıcı depremden 8-10 saniye önce o zaman enerji kesimini sağlıyor. Fabrikada veya doğalgazda enerji kesiyor. Çünkü depremlerde en büyük problemlerden biri de depremden sonra yaşanan yangın felaketleri. Ayrıca Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) birimini kurduk. Artık günümüzde doğal afetler beklenmektedir. Bu doğal afetlere uğramamak veya ondan en az yara alarak kurtulabilmenin yöntemi alınacak öncelikli tedbirlerdir. Akom sayesinde internete veya elimizdeki ıphone aletlerden girerek nerelerde toplanma merkezleri var, depremden nasıl korunabiliriz bunu izleyebiliriz. Bu merkezin oluşmasında emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Her iş ekip işidir. Ekipte yer alan herkese teşekkür ediyorum. İskenderun bu coğrafyasıyla, bu entelektüel halkıyla çok daha güzel şeylere layıktır. Biz de layık olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İskenderun Belediyesi Afet koordinasyon Merkezi’nin açılış kurdelesini İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz kesti.

AKOM Biriminin Çalışmaları Tanıtıldı

AKOM biriminin çalışmaları slayt desteğiyle konuklara tanıtıldı. Çalışmalarla ilgili bilgi veren AKOM görevlisi Mehmet Elmas, AKOM için 4×4 aracın kazandırılarak faaliyete geçeceğini de belirterek; “İtfaiye araç takip sistemiyle İskenderun İtfaiye araçlarını noktasal olarak koordinatlarını canlı olarak görüyoruz. Akom web sitesinde nöbetçi eczane, itfaiye ile ilgili bilgiler, afet bilgi sistemi, çadır alanları, toplanma alanları, Türkiye’deki son depremler gibi bilgilere ulaşılabilir” diye konuştu.

Yangın hidrantlarının yerlerinin, iphone uygulamasından görülebilmesinin ülkemizde başka itfaiyede olmadığını belirten görevli Mehmet Elmas; “İskenderun’da bu uygulamayı kazandırdık. Yangına hassas bölgelerin programı hazırlandı” dedi.

İtfaiye konferans salonunda itfaiyecilerin katıldığı uygulamalı eğitim ve emniyet, ambulans ve itfaiyenin tatbikatıyla ilgili slayt izlendi. Özellikli itfaiye aracının özellikleri uygulamalı anlatıldı. Tanıtımın senaryosu gereği yangında, binada mahsur kalanların kurtarılması, itfaiyecinin binadan hava yastığına atlaması, itfaiye aracından su püskürtmesi uygulaması büyük bir dikkatle izlendi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here