‘Limanın Çalışması Şehir Ekonomisi İçin Önemli!’

0
64

itso meclisi1İTSO Meclisinde Limanlar ve Lojistik Köy Konuları Görüşüldü

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)’nın Ağustos ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen’in konuşması ile başlayan toplantıda gündem dışı söz alan İTSO Meclis üyesi Müfit Tennioğlu, İskenderun Limanının özelleşme sonrası bölgede ihtiyacı önemli derecede hissedilen Lojistik Köyün önemine vurgu yaparak, tünel projesinin de yerinde bir karar olduğuna dikkat çekti.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da özellikle lojistik köy projesinin hayata geçirilmesi ve limanımızın tam kapasiteye yakın bir performansla çalışmasının şehrimiz ekonomisi için önem arz ettiğine işaret etti. Ülkemizin en eski ve doğal limanlarından olan İskenderun Limanının yıllarca yatırım yapılamaması sebebiyle kapanma aşamasından döndüğünü de hatırlatan Yılmaz; “İskenderun Limanı, 30 Aralık 2011 tarihi itibariyle özelleştirilmesi tamamlanarak Limak Holding A.Ş.’ye devri yapılarak faaliyete başlamıştır.

itso meclisi2

Körfez savaşından bu yana çok sıkıntılı günler geçiren ve tüm umudunu limanın çalışmasına bağlayan İskenderun esnafı; limandan umduklarını bulamamışlardır. Ama artık limanımız özelleştirilmiş ve faaliyetine başlamıştır. İskenderun olarak limandan beklentilerimiz; öncelikle limancılık faaliyetlerine İskenderun esnafının katılımın sağlanması ve şehir halkına istihdam sağlanmasıdır.

Toplantılarımızda sürekli söylüyoruz; unutulmamalıdır ki, İskenderun bir sanayi kentidir. Dış pazardaki rekabet koşullarını etkileyen en önemli unsurların başında lojistik maliyetler gelmektedir. Bu bağlamda; karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşım ağının merkezi konumunda bulunan İskenderun, bu konumunun avantajını kullanmaya devam etmelidir. Enerji maliyetlerindeki yüksek rakamları, lojistik maliyetlerindeki düşük rakamlarla dengelediğimiz müddetçe ihracat miktarımız hızla artacaktır” dedi.

itso meclisi3

500 Milyar Doların Yaklaşık 8 Milyar Doları Hatay’dan!

İTSO Başkanı Yılmaz meclis toplantısında meclis üyelerine ekonomik veriler ile ilgili istatistiki bilgiler de verdi. Yılmaz; “Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının birlikte oluşturduğu geçici dış ticaret verilerine göre; ihracatımız 2013 yılının Haziran ayında, 2012 yılının Haziran ayına göre %6 azalarak 12.438 milyon dolar olmuştur. İthalatımız ise %2,8 artarak 21 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İhracatımızın ithalatı karşılama oranı ise 2012 Haziran ayında %64,7 iken, 2013 Haziran ayında %59,2’ye gerilemiştir. Dış ticaret açığımız ise %18,9 artmıştır.

Avrupa Birliği’ne ihracat %5,3 artmıştır. En fazla ihracat yapılan ülke Almanya olurken, ithalatta ise ilk sırayı Çin almaktadır. İhracatta motorlu kara taşıtları ve aksam parçaları ilk sırada yer alırken, ithalatta mineral yakıtlar ve yağlar ilk sırada yer almaktadır. 2013 yılının ilk altı ayında Türkiye’den yapılan ihracat tutarı 75 milyar dolar iken, Hatay’ın 2013 yılı ilk altı ayı ihracat rakamı 1.115 milyar dolardır.

Bu tablolar dikkate alındığında Türkiye’nin 2023 yılındaki ihracat hedefi olan 500 milyar doların yaklaşık 8 milyar doları Hatay tarafından yapılacağı sürpriz olmayacaktır. Şüphesiz Suriye olayların çözüme kavuşturulması ayrıca; enerji, lojistik, ağır sanayi ve turizm yatırımlarının yapılması bu rakamın gerçekleşmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

Konteynırlar Nasıl Gelecek?

İTSO Meclisinin Ağustos ayı toplantısına konuşmacı olarak katılan Assan Port Genel Müdürü Vedat Ohri ise yaptığı açıklamasında; “Önemli olan konteynırların ülkemize ve bölgemize gelmeleri için çalışmalar yapmak ve kapasitelerimizi arttırarak bölge ekonomisine katkı sağlamayı hedeflememiz lazım. Limanlara yatırımlar yapılıyor ama konteynerleri nasıl getireceğiz. Tartışmamız gereken konunun bu olduğuna inanıyorum” dedi.

Meclis toplantısında sine-vizyon destekli olarak sunum yapan Limak Port İskenderun Limanı Genel Müdürü Cem Aysel ise, 23 Mart 2013 tarihi itibari ile konteynır taşımacılığına başladıklarını belirterek; “İskenderun Limanından Ortadoğu’yu ve çevre ülkelere Konteynır yük taşımacılığını da yapmaya başladık” şeklinde konuştu.

itso meclisi4

İskenderun Doğu Akdeniz’in Geçiş Koridoru

Toplantıya katılan Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı (AKİB) Bülent Aymen, ise, İskenderun Limanı ve Lojistik köyün kurulmasının bölge ekonomisine daha çok değer katacağına vurgu yaparak; “Lojistik ile birlikte depolama, transit lojistik faaliyete geçmelidir.  Bizler sürekli Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşması noktasında lojistiğin önemine değiniyoruz.  Bölgemiz için de lojistik merkezinin kurulması çok önemlidir. Çünkü hava yolu, demiryolu ve denizyolu üzerinde geçiş koridorunda bulunması lazım. İskenderun Limanı da bu özelliklere sahip! İskenderun’un şuan en çok ihtiyacı olan konu liman konusudur. İskenderun Doğu Akdeniz’in geçiş koridorudur. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bunlara gerekli alt yapıyı sağlamamız lazım” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, İTSO Meclisinin son gündem maddesi olan Temmuz ayı Mizanı da oy birliği ile kabul edildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here