KESK Dönem Sözcüsü Ünsal; “Zulme, Karanlığa Teslim Olmayacağız”

0
55

kesk açıklama6KESK’li tutuklular için geçtiğimiz hafta sonu Boyacılar Parkında bir açıklama yapan KESK İskenderun Şubeler Platformu, bugüne kadar olduğu gibi tutuklu arkadaşlarının özgürlüğüne kavuşması için hem örgütlü güçleri ile hem de hukuksal olarak mücadele etmeye devam edeceklerini bir kez daha ortaya koydular.

Platform adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Ünsal; “AKP iktidarı her dönem yeni bir ‘düşman’ icat ederek bir yandan mağdurları oynayıp kitle tabanını korumaya, genişletmeye çalışırken bir yandan da yeni saldırı dalgalarına meşru zemin oluşturmak istemektedir. Yeni düşman kim olursa olsun AKP’nin muhafazakar, neo liberal ve faşizan politikalarına muhalefet eden bizler her dönem baskılardan, saldırılardan, gözaltı ve tutuklamalardan nasibimizi aldık, alıyoruz. Ne zaman kamu emekçilerinin hakları gasp edilecekse KESK’e yönelik itibarsızlaştırma operasyonları için düğmeye basıldı, basılmaktadır” dedi.

Halen çeşitli cezaevlerinde 21 KESK’linin hukuksuz ve keyfi şekilde tutulduğunu öne süren Ünsal; “Başta cezai kovuşturma olmak üzere çeşitli gerekçelerle yönetici ve üyelerimiz açığa alınmakta, sürgün edilmekte ya da haklarında soruşturma açılmaktadır. Gerek Bakanlıklar ve gerekse yereldeki idareciler kendilerini hem savcı hem mahkeme yerine koymaktadır. KESK üye ve yöneticilerine yönelik sindirme operasyonlarında hiçbir hukuki dayanağı olmayan şeklen mahkeme kararlarıyla üyelerimiz aylarca yıllarca tutuklu kalmaktadırlar.

Halen bu uygulamalarla onlarca üyemiz tecrit hücrelerinde haksız olarak tutulmaktadır. Sözde yeni çıkarılan 6526 sayılı yasa ile hedeflenenin uzun tutukluluk süresini aşmamak, somut suç şüphesi olmadan tutuklama yapmamak ve tutuklamanın son çare olarak istisna olarak kullanılması olduğu söylenmektedir.

Fakat söz konusu bizler olunca, pratikteki uygulama böyle değildir. İşi, yeri yurdu belli olan kamu çalışanları aylardır soyut suçlamalarla özgürlüklerinden mahrum bırakılmaktadır. Bu gayri-hukuki uygulamalar sonucu üyelerimiz anayasal güvence altında bulunan sendikal haklarını kullanamamakta, düşünce, ifade özgürlükleri ve kişi güvenlikleri tehdit ve ihlal edilmektedir” şeklinde konuştu.

Tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmalarını talep ettiklerini ifade eden Ünsal; “Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında sessiz kalmayacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. KESK olarak bugüne kadar olduğu gibi tutuklu arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşması için hem örgütlü gücümüzle hem de hukuksal olarak mücadele etmeye devam edeceğiz. Tek suçları sendikal hak ve özgürlükler, barış ve demokrasi mücadelesi vermek olan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Artık siyasal amaçlarla yapılan operasyonlara ve açılan davalara son verilmelidir. Arkadaşlarımıza suç olarak isnat edilen sendikal faaliyetler Konfederasyonumuzun faaliyetleridir ve bu suç ise aynı suçu işlemeye devam edeceğiz. Baskıya, zulme, zorbalığa, karanlığa teslim olmayacağız” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here