Kadın Milletvekillerinden Arınç’a Tepki!

0
98

chp'li kadınlarSelin Sayek Böke; “Aşağılayıcı Bu Sözleri Şiddetle Kınıyoruz”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın TBMM Genel Kurulu’nda HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a yönelik “Hanımefendi sus. Bir kadın olarak sus” sözlerine, CHP ve HDP’li milletvekilleri Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke; “CHP olarak cinsiyetçi, ayrımcı, aşağılayıcı kadın haklarını ihlal eden bu sözleri şiddetle kınıyoruz. Parlamento çatısı altında böyle bir söz söylenmesi kabul edilemez. Kendisini özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.

‘Tüm Kadınlardan Özür Dilemeli’

CHP’li vekillerin ardından ise aynı konu üzerine HDP’li kadın milletvekilleri de basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, dünyanın her yerinde savaş kararlarını erkeklerin aldığını ama barışın savunucularının kadınlar olduğunu kaydederek; “Sayın Arınç, bu cinsiyetçi yaklaşımı bir kenara bırakmak durumdadır. Başta HDP’li kadınlar olmak üzere tüm kadınlardan özür dilemesini istiyoruz. Ataerkilin koca çınarı Arınç, kadınların konumunu hazmedemeyen bir görüntü vermiştir. Bu ikazı kadınlara yapıyor ama erkeklere yapamıyor” dedi.

Arınç başta olmak üzere AKP’lilerin kadınlar konusunda eğitimden geçmesi gerektiğini belirten Buldan, istemeleri halinde bu eğitimi kendilerinin verebileceğini kaydetti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise “Bu aslında bir zihniyetin, AKP zihniyetinin kadına bakışının dışa vurumudur. Kınıyoruz kendisini. Şahsıma yapılmış olarak asla değerlendirmiyorum. Kendi milletvekilleri dahil olmak üzere tüm kadınlara yapılmış bir hakarettir. Kendisini özür dilemeye davet ediyorum” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here