İTSO’da ‘Mesleki Yeterlilik Belgesinin Belgelendirme Süreci’ Konulu Toplantı Düzenlendi

0
28

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasın da ortağı olduğu Doğu Akdeniz ABİGEM Anonim Şirketi tarafından İTSO üyelerine yönelik, ‘Tehlikeli ve çok tehlikeli Mesleklerde alınması zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesinin Belgelendirme süreci’ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İTSO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, TOBB MEYBEM yetkilisi Nihan Ökmen, ABİGEM Direktörü İdil Teoman, İTSO Meclis üyeleri, İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez ve İTSO üyeleri katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkanı Levent Yılmaz, çalışanların ve firmaların kanuni yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri amacıyla, geçtiğimiz günlerde TOBB Meybem A.Ş. ile Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında iş protokolü imzalandığını hatırlatarak; “Bilindiği üzere, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 4 Nisan 2015 tarihinde kabul edilerek yasalaşmıştır. Kanun değişikliğiyle,  iş dünyasını yakından ilgilendiren bazı kararlar alınmış belge zorunluluğu getirilen meslekler olduğu ve Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayanların bundan sonraki süreçte çalıştırılamayacağı hüküm altına alınmıştır. Kanun değişikliğiyle yenilenen Mesleki yeterlilik sisteminin orta ve uzun vadede işsizliğin azalması, istihdamın gelişmesi ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağladığını düşünüyoruz.

Belgelendirilmiş kalifiye işgücü istihdamının artmasını ve daha kaliteli ürün ve hizmet sunumunu yaygınlaştırarak yaşam standartlarımızın yükselmesini de desteklediğine inanıyoruz. Bu noktada, Hatay’da bu sistemin daha yaygın hale getirilmesi, çalışanların ve firmaların kanuni yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri amacıyla, geçtiğimiz günlerde TOBB Meybem A.Ş. ile Doğu Akdeniz ABİGEM A.Ş. arasında, iş protokolü imzalanmıştır. Bu işbirliğinin, Hatay’daki çalışanlara ve işverenlere, Mesleki Yeterlilik Belgesi alımı konusunda yardımcı olacağına inanıyoruz” dedi.

Yılmaz’ın ardından söz alan TOBB MEYBEM yetkilisi Nihan Ökmen, ‘Tehlikeli ve çok tehlikeli Mesleklerde alınması zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesinin Belgelendirme süreci’ ile ilgili sine vizyon destekli olarak teknik bilgiler verdi. Ökmen; “Mesleki yeterlilik ve belgelendirme sürecinde sınavlar, Sabit sınav alanları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Meslek Liseleri, Baksan Mesleki Eğitim Merkezi, Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi kaynak atölyesi. Gezici sınav alanları ise Firma şantiye, fabrika eğitim merkezi gibi kurumsal taleplerde değerlendirilmektedir.

Sınav belgelendirme süreci ise, başvuru, başvurunun değerlendirilmesi, sınav planlaması, teorik sınav, performans sınavı ve belgelendirme olarak değerlendirilmektedir. TOBB MEYBEM sınav ve belgelendirme hizmetlerinde ise, TÜRKOK ISO 17024 ‘Personel belgelendirme sistemi’ Akreditasyonu MYK’dan sınav ve belgelendirme yetkesi, İnşaat, Asansör, makine ve metal sektöründü sınav yetkisi alanlarını kapsamaktadır” dedi.

Yeni sistem başvurusu hakkında da bilgiler aktaran Ökmen; “Bu başvurularda en az 10 kişilik talepler geçerli olmaktadır. Ücret iadeleri firmalara yapılır, adayların 3 sınav hakları bulunmaktadır. Listeye ekleme, listeden çıkartma yapılmaz. Bu sistem işverenlere şunu kazandırıyor; Sınav ücretlerinin tamamı geri ödeniyor, 31.12.2019 tarihine kadar işsizlik sigortası fonu, SGK işveren prim teşviki (611 sayılı kanun). Bu sistemde mevcut çalışan belge alırsa firma SGK işveren primini 12 ay ödemiyor. Yeni İstihdam belgesi olan işçi işe alınırsa, firma SGK işveren primini 54 ay ödemiyor. 81 meslekte zorunluluk getiren bu sistemde, 40 meslekte MYK belgesi zorunlu hale getirildi” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here