Böke; “AKP Ekonomiyi Bir Aile Şirketi Olarak Görmektedir”

0
25

Hatay’da Ekonomik ve Siyasi Kriz Konuşuldu

CHP PM üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ile PM Üyesi ve Hatay Denetmeni Ali Haydar Hakverdi, Hatay’da çeşitli ziyaretlerde bulundular. CHP ekonomik ve siyasal kriz çözüm heyetinin Hatay programı çerçevesinde ilk ziyaretleri CHP Hatay ile örgütüne oldu. CHP PM üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke İle PM Üyesi ve Hatay Denetmeni Ali Haydar Hakverdi’nin katılımıyla CHP Hatay İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenlendi. CHP il başkanlığında düzenlenen basın toplantısına CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay Milletvekili Serkan Topal, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, İlçe Başkanları, Yöneticiler ve partililer katıldı.

CHP PM üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke; “AKP’nin kurduğu rantçı, üretime dayanmayan, borca dayanan dolayısıyla göbekten dışarıya bağımlı ekonomik düzendir. Bunun üzerine inşa edilmiş olan hukuksuz keyfi tek adamın ve ailesinin iki dudağı arasında sıkışmış yönetim anlayışıdır. Son iki gün içerisinde çıkan kararnameler AKP iktidarının ve saray rejiminin bu krize yaklaşımının ne olduğunu çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. AKP ekonomiyi bir aile şirketi olarak görmektedir. Dün çıkan bir kararname ile Cumhuriyet Mirasını ipotek altına almış olan varlık fonunu doğrudan Cumhurbaşkanına, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile bağladılar” ifadelerini kullandı.

Varlık Fonunun özel bir şirket olduğunu ve Türkiye ekonomisinin özel bir şirkete bağlandığını ifade eden Böke, rantçı sermayenin korunmaya çalıştığını söyledi. Böke açıklamasının devamında; “Geçmediğimiz yollar, kullanmadığımız köprüler, müşterisi olarak görüldüğümüz şehir hastanelerinde rantçı sermayeyi zenginleştirmek için döviz garantili iş yapılmaktadır. Oysaki ihtiyacımız bu garantilerin halka verilmesidir” dedi.

CHP PM üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ayrıca, bu ekonomik krizden çıkışın tek yolununsa yeni bir siyaset örme olduğunu ifade etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here