İskenderun Müftüsü Taştan, İGC’yi Ziyaret Etti

0
297

igc-muftu1İskenderun İlçe Müftüsü Mehmet Taştan, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ne nezaket ziyaretinde bulundu. İGC’nin yeni yönetimini kutlamak üzere ziyarette bulunan Müftü Taştan’ı Başkan Veysel Cıncık ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladılar.

Müftü Mehmet Taştan, ziyarette bugüne kadar bilinmeyen bir gerçeği açıklayarak, 15 Temmuz gece yarısı İskenderun Camilerinden sık sık sela okutarak darbe girişimine karşı ilk tepkiyi verdiklerini söyleyerek; “15 Temmuz günü Adıyaman’daydım. Gece yarısına doğru TV’de olanları izlerken darbe kalkışmasının olduğunu gördüm. Bunun üzerine derhal İskenderun Kaptanpaşa Cami İmamımız Hamit Bey’i saat 00.40’da telefonla aradım. Ona derhal Camiye giderek İskenderun’un her tarafından duyulacak merkezi sistemle periyodik aralıklarla sela okumasını, halkımızın kalkışmaya tepki göstermek üzere Anıt Alanı’na toplanmaları için anons yapılmasını talimat olarak verdim. O ana kadar Türkiye’nin hiçbir yerinde sela okuma olayı mevcut değildi. Riskli bir talimat olmasına karşılık bugün artık doğru bir harekette bulunmaktan mutluyum” şeklinde konuştu.

İskenderun Müftüsü Mehmet Taştan, başta Atakaş Cami inşaatı olmak üzere çalışmalarla ilgili bilgi de verdi. Taştan, Atakaş Cami’inin mimarisiyle, bulunduğu konumla Türkiye’de örnek camilerden olacağını da vurgulayarak; “Fore kazık üzerine yapılan 2 bin 500 kişilik bu güzel camimizin inşaatı şu an kubbe ile sürüyor” dedi. Taştan, Müftülüğün yaptığı çalışmalar arasında 4-6 yaş grubu çocuklara, bayanlara ve cezaevinde yatanlara yönelik uygulanan dini programları yürüttüğünü de açıkladı. Taştan, Kaptan Mehmet Paşa Camii’yle ilgili de bir projenin uygulamaya konulacağını da sözlerine ekledi.

İGC Başkanı Veysel Cıncık da ziyaret için teşekkür ederek; “Yapacağınız tüm çalışmalarda yerel basın olarak elimizden gelen desteği vermekte hazırız” dedi. Cıncık, Kaptan Mehmet Paşa Cami’iyle ilgili olarak düşündükleri bir projeyi de Müftü Taştan’a anlattı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here