“İmar Planı, Sosyal Belediyecilik Anlayışı İçerisinde Yapılmıştır”

3
93

imar planı toplantı1Belediye Başkanı Civelek, İmar Planı İle İlgili Eleştirilere Yanıt Verdi…

İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, yeni yapılan revizyon imar planı ile ilgili bilgi kirliliğini ortandan kaldırmak adına dün Briç Salonunda basın toplantısı düzenledi. Başkan Civelek; “Bugüne kadar yapılan her işte vicdanım rahat. Sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde bu imar planı yapılmıştır ve bunun altına da imzamı atarım!” dedi. Belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Özgür Murt da, yapılan revizyon imar planında çeşitli spekülasyonlara izin vermemek için çalışmaları gizli tuttuklarını belirtti.

Belediye başkan yardımcıları ve müdürlerin de yer aldığı toplantıda konuşan Belediye Başkanı Civelek, 4 yıldır yapılan hizmetler hakkında bilgi verirken, İskenderun basınında sıkça yer alan Revizyon İmar Planına da değindi. Başkan Civelek; “Kenti insana benzetiyorum. Kendisiyle ve kenti ile barışık insanları baz alarak hizmet vermeyi kendime görev saydım. Bir anlamda da bu toplantının amacı yapılan revizyon imar planındaki bilgi kirliliğini ortadan kaldırmaktır. Yapılan bu proje ile hak sahibi vatandaşlar hiçbir yere veya hiçbir aracı koymadan direk bize ulaşarak, yapılan eksiklik veya hatayı direk dile getirebiliyorlar. Yapılan değerlendirme sonunda da hatalar düzeltiliyor.

imar planı toplantı2

Bu proje için bir buçuk yıllık bir çalışma sonucunda çok sağlıklı ve adil bir plan hazırladık. Belediye başkanı şehrin eminidir fakat her şeyi bilmesi imkânsızdır. Bu yüzden proje oluşumunda işinin uzmanı kişilerle çalıştık. Bana bu işi yapamıyorsun doktorluğa dön diyenler oldu. Ama ben doktorluk hayatım boyunca hiçbir yanlış rapora bilerek imza atmadım. Belediye başkanlığı dönemimde de atmam. Üzülerek ve bazen hakaretlere varan eleştiriler alıyoruz. Keşke o eleştiriyi yapanlarda bilerek o yanlışa imza atmasalar. Bilgi kirliliğine hiç gerek yok. Bugüne kadar yapılan her işte vicdanım rahat! Görev yaptığım süre zarfında hiç kimse belediye zengini olmadı! Sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde bu imar planı yapılmıştır. Bunun altına imzamı atarım!” diye konuştu.

İmar ve Şehircilik Müdürü Özgür Murt da projenin detayları hakkında bilgi sunarak basının sorularına da doyurucu bilgiler verdi. Murt; “Projeye askıya alındığı günden bu yana şu ana kadar itiraz sayısı 135’i buldu. En çok şikayet alan konu ise, emsal artışlardaki beklentiler yönünde oldu. Plan bütünlüğü için hiçbir itiraz yok. Plan yapılırken, 18. madde uygulamasına büyük önem verdik. Yapılan çalışmalarda çeşitli spekülasyonlara da izin vermemek için çalışmaları gizli tuttuk. Yapılan projede 25 binlik plana uymak zorunda kaldık. Askıda bulunan revizyon imar planının tüm sivil toplum örgütlerinin görmelerini ve plan hakkındaki düşüncelerini mutlaka bekliyoruz” dedi.

Toplantıya katılan Belediye Meclis Üyesi Kamil Turan’da, akrabasının yerini kayırdığı yönünde yapılan haberlerin doğruyu yansıtmadığının altını çizerek, imar planına hiçbir müdahalesi olmadığını söyledi.

3 YORUMLAR

  1. Bütün bu komedi mahkemelerden dönen imar değişiklikleri için… Yani hilton vb. meselesi. Hükümet gezinin altında kaldı, sizde hilton’un altında kalacaksınız bu gidişle! Sahi imar değişikliğinde hilton olması düşünülen yere ne oldu? Kaç kat imar izni öngörüyor?

  2. Bir adamın 2 tane tarlası var, 2’sinide yeşil alan yapmış yanındaki tarla sahibinin arası belediye başkanıyla iyi! Onun 4 tarlası konut yapmışlar demek ki belediyenin yalakalığını yapmak lazımmış.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here