Güzelmansur, Hatay Barosu’na Destek Ziyaretinde Bulundu

0
9

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Barosu’na destek ziyaretinde bulundu. Baro Başkanı Ekrem Dönmez tarafından karşılanan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iktidarın baro ve meslek odalarının seçim sistemini değiştirme girişiminde bulunmasını eleştirdi.

Güzelmansur:  “Türkiye’nin bu gündeminde, meslek odalarının seçim sistemini değiştirmek bizim hangi derdimize çare olacaktır? Türkiye ve dünya bir pandemi sürecinde büyük bir mücadele veriyor. İnsanlarımız canının derdinde, yaşam derdinde, yoksullukla mücadele ediyorlar. İktidar ise baroların seçim sistemini değiştirmenin derdinde… Barolar Cumhuriyetimizin en köklü kamu kurumlarındandır. Bu sebeple Baroların demokratik yapısını bozacak, Baroları işlevsiz ve atıl kılacak, bağımsız ve özgür savunmaya ket vuracak tüm girişimlerin karşısındayım” şeklinde görüşlerini aktardı.

Baro Başkanı Ekrem Dönmez ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Yıllardır mesleğimizi ifa ederken yaşadığımız yakıcı sorunlara bir türlü çare üretilmemişken, meslektaşlarımız salgının neden olduğu etkiler nedeniyle iki ayı aşkın süredir ekonomik sorunlar ile boğuşurken, avukatların mesleki güvenceleri her geçen gün erozyona uğratılıp savunmanın temsilcilerini dikkate almaksızın yapılan fiili uygulamalar kural halini alırken, bir FETÖ projesi olduğu bilinen söz konusu tartışmaların odağındaki baroların yapısı ve seçim usulleri üzerinden yaratılan tartışmaların hangi demokratik gerekçelere dayandırıldığı, varılmak istenen sonucun ne olduğu izaha muhtaçtır” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here