Ertem; “Atatürk Cumhuriyeti Ortadan Kaldırılamaz”

0
51

CHP Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem; “Atatürk Cumhuriyeti Ortadan Kaldırılamaz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasının bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olduğunu vurgulayan Milletvekili Ertem; “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir” diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. 19 Mayıs ile toprakları zorla alınmak, halkı zincirlenmek, geleceği yok edilmek istenen milletimiz kendi kaderini eline almış, “Ya istiklal ya ölüm” diyerek var oluş mücadelesine başlamıştır. Bu ruh ile Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlanmış, milli egemenliğe dayanan, çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkmayı hedefleyen, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti kurulmuştur” dedi.

Büyük sıkıntılar ve yokluklar içerisinde, büyük bedeller ödenerek fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin, gençlere emanet edildiğini de hatırlatan CHP’li Vekil Ertem; “Sevgili gençler, bu değerli emaneti sonsuza kadar korumak ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmak  en önemli görevinizdir. Kendinizi gelişmeye, yeniliğe açık, bilgi toplumunun gerektirdiği niteliklere sahip gençler olarak yetiştirmeli ve geleceğe güvenle bakmalısınız.

İnanıyorum ki, Cumhuriyet’in yılmaz bekçisi olan gençlerimiz, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında yüksek sorumluluklarının bilinciyle hareket ederek, şartlar ne olursa olsun çağdaş değerlerden asla ödün vermeyeceklerdir” dedi.

Ata’mızı kurduğu cumhuriyeti sonsuza dek yaşatmak için gereken her türlü mücadeleyi göstereceklerini kaydeden Ertem; “Bugün ne yazık ki tek kişinin keyfi yüzünden anayasa değişikliği ile Türkiye ulusal bilinçte var olan demokrasi geleneğinden hızla uzaklaşmakta, laik, çağdaş toplum ve hukuk yapısı iğdiş edilerek karanlığa doğru yol almaktadır.

Atamız Gençliğe Hitabesi’nde “Bütün bu vaziyetten daha elim ve daha vahim olmak üzere memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet, delalet, hatta hıyanet içinde bulunabilirler” diyerek bu günleri de görmüştür. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi bugün tehdit altında olan, emanete hıyanet içinde olanlar bilsinler ki, ülkemizde 19 Mayıs ruhu taşıyan son kişi kalana kadar Atatürk Cumhuriyeti ortadan kaldırılamaz. 19 Mayıs ruhunu özümsemiş genciyle, yaşlısıyla on binlerce umutlu, cesur, kararlı vatandaşlarımız ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz koşullara rağmen kurucusunun fikirlerini ve eserlerini sonsuza kadar taşıyacaktır. Bu topraklarda Mustafa Kemal’ler yenilmez.

Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma  Gençlik ve Spor Bayramımızın 98’inci yılını kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bütün kahramanlarımızı minnetle ve şükranla anıyor, tüm gençlerimizi selamlıyorum” dedi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here