“Bu Kanun Bir Fırsat Olarak Değerlendirilmeli”

0
67

‘Kentsel Dönüşüm Paneli’ Antakya’da Gerçekleştirildi…

Hatay Valiliği, İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi ile  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği ‘Kentsel Dönüşüm Paneli’ Antakya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panelde konuşan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, gerçekleşen toplantının daha sağlıklı ve daha güvenli bir çevrede yaşamak isteyen herkesi ilgilendirdiğini ifade etti.

Konuşmasında insan-mekân ilişkisinin önemine vurgu yapan Vali Lekesiz; “İnsan-mekân ilişkileri, kent ilişkileri sağlıklı olmazsa, sağlıklı birey de olmuyor, sağlıklı birey olmayınca sağlıklı toplum da olmuyor, sağlıklı toplum olmayınca da insanlar mutsuz oluyor” dedi.

İnsanoğlunun var olduğundan beri çevresine müdahale ettiğini, bu müdahaleyi yaparken yaşadığı çevre ile uyumlu bir denge içerisinde bulunarak da, çevresine zarar vererek de yaşamını devam ettirdiğini belirten Lekesiz; “İtiraf etmeliyiz ki şehirlerimiz pek sağlıklı değil, dolayısı ile bu kanun bir fırsat olarak değerlendirilmeli. Hatay olarak bir seferberlik halinde bu kanun ile bize sunulan fırsatları iyi değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Antakya Belediye Başkan Vekili Faik Kızılkaya ise belediye olarak kentsel dönüşümün startını verdiklerini söyledi. İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Selim Harbiyeli de, Kentsel Dönüşüm Planı’nın, mülk sahipleri mağdur edilmeden, çevreye zarar vermeden, kamu yararı gözetilerek hazırlanması gerektiğine dikkat çekti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili M. Melik Kara ise, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun hakkında  bilgi verdi. Ardından MKÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selçuk Kaçın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanları Hikmet Haspolatlı ve Coşkun Sağır ile Uzman İlknur Özaydınlı  ‘Kentsel Dönüşüm Kanunu’ hakkında katılımcılara bilgi vererek konuya dair soruları yanıtladılar.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here