Böke; “Can Güvenliğimiz İçin 3 Bakan Derhal İstifa Etmeli”

0
150

selin sayek böke11CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke; “Can Güvenliğimiz İçin 3 Bakan Derhal İstifa Etmeli”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke MYK gündemine ilişkin basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Terör saldırıları öncesi ve sonrasında sorumluların görevini yerine getirmediğini ifade eden Böke; “Anlıyoruz ki vatandaşları korumak yerine bu enerji, sayın Cumhurbaşkanı’nın deyimiyle ‘Rıza beyi’ korumak için kullanılmış. Son güne kadar, Rıza Sarraf ve ailesi devletin imkanları ile korunmuşlar. AKP’nin çöküş döneminin İçişleri Bakanı ‘Şu insanlar olmasaydı güvenliği ne güzel sağlardım’ diyor” dedi.

Karaman’daki çocuk istismarını sert bir dille eleştiren Böke şu ifadeleri kullandı; “AKP’nin çöküş döneminin bir diğer bakanı aynı şekilde sorumsuzlukla hareket eden bakanı da Sema Ramazanoğlu. Kendisine bakanlığının tanımını yapmak istiyorum. Bu bakanın görevi, çocuklarımızın her türlü ihmal ve istismardan korunmasını sağlamak. Kalbimizde derin yaralar açmış olan ve her gün yeni dosyalar eklenerek büyüyen bir çocuk istismarı faciası ile karşı karşıyayız. Bakan çocukları korumak yerine bu faciaların ortaya çıktığı vakıfları korudu. ‘Bir kere olması vakfı karalamak için gerekçe olamaz’ diyen bakana, ‘Bir kere istifadan bir şey olmaz’ diyoruz. Kendisi büyük bir pişkinlikle sanki hiçbir şey olmamış gibi koltuğunda oturmaya devam ediyor. Bu şahıs o koltukta oturduğu müddetçe, çocuklarımız güvende değiller.

Bu sorumluluğu yerine getirmeyen herkes de bu sorumluluğun parçası haline geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koltuğunu Sema Ramazanoğlu dolduramıyor. Milli Eğitim Bakanı görevini yapmadığı için bu tablo ortaya çıkıyor. Şu anda çocukların teslim edildiği bu evlerin sayısı 10 binin üzerinde. Türkiye’nin çocuklarını vakıflara mahkum etmeyecek kaynağı yok mu? Kaynak var da AKP bu vakıfları kendi arka bahçesi gibi kullanmayı mı tercih ediyor.

Bu tablolar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ve İçişleri Bakanı bakanlık sorumluluklarının yerine getiremediklerini açıkça ortaya koyuyor. Bu 3 bakan derhal istifa etmeli. Can güvenliğimiz, çocuklarımızın güvenliği, geleceği için. O koltuklar ciddi görev yapmak isteyenlerin koltuklarıdır.”

“Biz Vatandaşımızı Ne AKP’nin İnsafsızlığına, Ne Terör Örgütünün Zulmüne Teslim Etmeyeceğiz”

Çözüm süreci üzerinden AKP ve HDP’yi eleştiren Böke; “AKP salt güvenlikçi politikalara sarılıyor. HDP ise, meşru demokratik siyaset zeminini çalıştırmak yerine çökmüş olan Dolmabahçe masasını AKP- PKK masasını hala çağrı olarak görüyor. Biz vatandaşımızı ne AKP’nin insafsızlığına, ne terör örgütünün zulmüne teslim etmeyeceğiz. Toplumsal barışımızı demokrasi, Meclis zeminde Kürt sorunun çözeceğiz. 3. bir yol mümkün. CHP olarak 3. yol önerimizi geçtiğimiz hafta, Meclis’te Toplumsal Mutabakat Komisyonu kurulması ile başlayacağını ifade ettik. Bunu Meclis’e getirdik. AKP’nin oyları ile reddedildi. Meclis’te Toplumsal Mutabakat Komisyonu önerimizi dün bir kez daha sunduk. Bir kere daha AKP tarafından reddedildi. Bu sorunun Meclis zeminde olması konusunda ısrarcıyız. AKP sorunun kalıcı olarak çözülmesini reddetmektedir” ifadelerini kullandı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here