“Başkalarının Haklarına Saygı Duymayanlar Saygı Göremezler”

0
122

kaymakam özyiğit3Kaymakam Özyiğit İnsan Hakları Günü Nedeniyle Mesaj Yayınladı

İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Tüm dünyada özgürlük, adalet ve barışın temelini oluşturan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 65’inci yıldönümünün kutlanmakta olduğunu hatırlatan Kaymakam Özyiğit; “İnsan haklarının ortak çağdaş temel ilkeler çerçevesinde evrensel düzeye yayılmasını sağlayan bu bildirge, temel hak ve özgürlükler alanında küresel düzeyde referans belgesi niteliği taşımaktadır. İnsan hakları, her ülkenin kabul etmesi ve uygulaması gereken evrensel değerlerdir. Bu sebepten ülkemizde de tam anlamıyla özümsenmiş, insan hakları standartlarının en üst düzeye getirilmesi amacıyla, son yıllarda birçok önemli adımlar atılmıştır. Bu adımların en önemlilerinden birisi de 30 Haziran 2012 tarihli ve 6332 sayılı Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunudur.

Unutulmamalıdır ki, insan hakları konusunda, en temel hak olan yaşama hakkının kullanmasından, eğitim hakkına kadar insana yaraşır bir şekilde yaşamın sürdürülmesi ve toplumsal huzur ve esenliğin sağlanabilmesi için devletin gösterdiği gayretli çalışmalar kadar, bireylerin de özellikle aile içinde başlayan eğitim ve sosyal davranışlarla, çevrelerindeki insanların hak ve hürriyetlerin kullanılmasına saygı ve hoşgörü göstermeleri de büyük önem arz etmektedir.

İnsan haklarını, insanın kendisi değil, yasalar, eşit olarak hiçbir ayrım yapmadan koruyacaktır. Başkalarının haklarına saygı duymayanlar saygı göremezler. Dolayısıyla yasalara saygı göstermek aslında kendimize saygı göstermektir. Bu manada İnsan haklarına özgü evrensel değerler bütününün korunup, geliştirilmesi tüm insanların ortak çalışma alanı olmalıdır” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here