Arsuz’da ‘Tarımsal Sit Alanı’ Sıkıntısı!

0
372

Arsuz Belediye Meclisi Mart ayı meclis toplantısında 6 maddeyi oybirliğiyle onayladı. İki oturumda gerçekleşen toplantıya Başkan Culha, yaptığı gündem dışı konuşmayla damga vurdu. Bakanlar Kurulu Kararı ile 12 Aralık 2016 tarihinde alınan ve 27 Ocak 2017’de resmi gazetede yayınlanan kararla tarımsal sit alanı içerisinde alınan bazı ovalar içerisine Arsuz’un da dahil edildiğini söyleyen Başkan Nazım Culha, Gözcüler’den sonra Akçalı-Gökmeydan sınırı, Akçalı-Üçgüllük sınırı ve Üçgüllük Gülcihan sınırındaki alanlar olmak üzere toplam 45 bin dönüme tekabül eden bir alanın büyük ova kapsamına alındığını söyledi. Tarım ve turizm aksı üzerine kurulan ilçenin mevcut tarım alanlarını koruyarak turizme hazır hale getirmek için çalıştıklarına vurgu yapan Başkan Culha, alınan bu kararın hedeflerine engel olacağını dile getirdi.

Arsuz’da hizmet tek çatıda toplanacak

Daha sonra gündem maddelerine geçildi. Sosyal Yardım Yönetmeliği Taslağı, Arsuz- Gökmeydan Kültür Evi Yapım İşinin Yıllara Sari Yapımı, İş Makinelerinin Tescil İşlemlerine Ait Yönetmeliğin kabulü ile üç madde oybirliğiyle kabul edildi.

Mecliste ayrıca,  Akçalı Mahallesi’nde kamulaştırma yolu ile belediye mülkiyetine geçen ve hizmet binası yapılacak olan yaklaşık 100 dönümlük arsada hizmet akışını kolaylaştırmak amacıyla Arsuz Belediyesi Hizmet Binası’nın yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU hizmet binalarının da yapılması için Hatay Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalanması için belediye başkanına yetki verildi. Taşınmaz içerisinde, yapılacak protokolde, bu inşaat ve imalatlar için avam projeye göre gerekli olan zemin büyüklüğünün 25 yıllığına Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesi Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce Arsuz Belediyesi tarafından sunulacak olan avam projeye uygun olarak inşaat ve imalatın karşılıklı imzalanacak protokol tarihinden itibaren 18 ay içinde tamamlanması yer aldı.

Arpaçiftlik Mahallesi 1372 nolu parselde yeşil alan ve sosyal donatı eksikliğini gidermek amacıyla 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ve 1/5000 planları olan Gökmeydan2807,2808 ve 2809 numaralı Parsellerde plana uygun olarak 1/1000’lik planın yapılması ile ilgili iki gündem maddesi komisyona havale edildi. İmar Komisyonunun çalışmalarını tamamlaması için verilen aranın ardından iki gündem maddesi oybirliğiyle kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısının ise 4 Nisan 2017 Salı günü yapılması kararlaştırıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here