Arsuz’da Muz Hasadı Başladı

0
41

Arsuz’un Üçgüllük Mahallesi’nde başlayan muz hasadı nedeniyle İlçe Tarım Müdürlüğü koordinesinde belirli yerel aktörlerin de katılımı ile muz hasadı için bir program düzenlendi. Arsuz Kaymakam Musa Sarı, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Arsuz İlçe Tarım Müdürü Serkan Yılmaz, Arsuz Ziraat Odası Başkanı ve Ak Parti İlçe Başkanı Bünyamin Nal, çiftçiler ve basının katılımı ile muz hasadı gerçekleştirilirken ilçedeki muz rekoltesi ve diğer detaylar üzerine bilgilendirmeler yapıldı.

Çiftçi Rasim Sapmaz’a ait muz serasında gerçekleştirilen hasatta konuşma yapan Kaymakam Sarı, ilçede yaklaşık 650 dönüme yakın muz serasının olduğunu, Türkiye’de muz ekimi olarak üçüncü sırada Hatay ilinin bulunduğunu, muzun ithal muz kalitesinde olduğunu, piyasa sorunu olmadığını ve her geçen yıl seraların arttığını, gerek Kalkınma ajansı ve gerek Ziraat Bankası kredileri ile hem yeni sera hem de modernizasyon çalışmalarına destek verildiğini ifade ederek çiftçilere bol kazanç dilediğini belirtti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu da yaklaşık Arsuz’da 28 çiftçinin bulunduğunu, bakanlığın ve çeşitli kredi kuruluşlarının desteği ile yeni seralar ve modernizasyon çalışmalarının devam ettiğini ve kendilerinin de bütün teknik personelleri ile birlikte bu çalışmaları desteklediklerini, bu yıl 4000 tonun üzerinde muz hasadı beklendiğini ifade ederek çiftçilere bol kazanç dilediğini belirtti. Heyet daha sonra hasadı yapılan muzun yıkanıp depolanmasının yapıldığı depolara geçerek çalışmaları yerinde incelediler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here