“Aile Hekimliği Bitiriliyor!”

0
67

aile hekimliğiHatay Aile Hekimleri Derneği Uyarıyor

“Aile Hekimliği Bitiriliyor!”

Hatay Aile Hekimleri Derneği (HAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fevzi Kömürcü, aile hekimliğindeki uygulamaları eleştirerek; “Sağlıkta dönüşümün en önemli ayağı ve vatandaşların sağlık sisteminden en çok memnun oldukları aile hekimliği uygulamasının geleceği kararmıştır” diye konuştu.

Mevzuatın yanlış uygulamasının aile hekimlerini bezdirdiğini ifade eden Kömürcü; “Son olarak Aile hekimlerine görevleri olmamasına rağmen hastane nöbeti tutturulmaktadır. Sağlıkta dönüşümün en önemli ayağı aile hekimliği uygulaması, aile hekimlerinin hastanelerde nöbetçi hekim dolgusu olarak kullanılmak istenmesi nedeniyle bitirilme noktasına getirilmek istenmektedir.   Sağlıkta dönüşümün en önemli ayağı ve vatandaşların sağlık sisteminden en çok memnun oldukları aile hekimliği uygulamasının geleceği kararmıştır. Aile hekimliği uygulamasını dolgu malzemesi olarak görerek, başarısız yönetim anlayışı ile hastaneleri idare edemeyen Kamu Hastaneler Birliğinin kontrolündeki Hastanelerde ikinci bir görev olarak acil hekimlik görevi vermeye çalışan yeni düzenlemeleri kabul etmiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Aile hekimliğinin bitirilmesiyle hasta memnuniyetinin de azalacağını savunan Kömürcü; “Bugüne dek koruyucu sağlık hizmetlerinde çok başarılı olan, aşı oranlarında Avrupa ortalamasının üzerinde %97 başarı oranı olan, anne ve bebek ölümlerini yarı yarıya azaltan, halkın sağlık sisteminden memnuniyetinin %80’e çıkmasını sağlayan aile hekimliği uygulamasında geri adımlar atılmaya başlandı. Atılan geri adımlar ve aile hekimliğinden vazgeçilmesi ile Aile hekimliğinden olduğu kadar geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlık kontrolleri, bulaşıcı hastalıklardan koruyucu aşıları, erişkin vatandaşlarımızın kronik hastalıklarının yakından takip ve tedavileri aksayacak, vatandaş memnuniyetinden geri dönüşler başlayacak, sağlık sisteminden halkın memnuniyeti azalacaktır.

Kendi çalıştıkları hastanelerde nöbet tutmak istemeyen hekimlerin yerine hastane acillerinde dolgu malzemesi olarak kullanılmak istenen aile hekimleri, bir gün önce nöbetten çıktığından bitkinlik içinde, hastalarınca ulaşılamaz olacak. Aşılamalar, izlemler, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri aksayacak, vatandaş memnuniyeti azalacaktır. Vatandaşlarımıza da seslenmek istiyoruz; aile hekimliğinde sona geliniyor, eski sağlık ocağı sistemine dönmemek için lütfen Aile hekiminize sahip çıkınız.

Biz Aile hekimleri her zaman hastalarımızın yanında olacağız, zamanımız ve gücümüz yettiğince, Sağlık Bakanlığı izin verdiği sürece onlar için aile hekimliği yapmaya devam edeceğiz. Bakanlık tarafından da teşkilat olarak bile tamamen ayrıldığımız kurumların yönetim zafiyetlerinden doğan aksamalarda, kendi hastanelerinde nöbet tutmak istemeyen hekimlerin yerine nöbetçi hekim olarak çalışmayacağız. Halkın sağlığı için Aile Hekimliği uygulamasına sahip çıkmaya ve Halkın yanında olmaya devam edeceğiz. Gerektiği noktasında, Hukuksal ve Eylemsel tüm haklarımızı savunacağımızı ve bundan geri adım atmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here