Mehmet Akif Anılacak

0
355

istiklal marşının kabulü1İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı, 12 Mart 2016 Cumartesi günü (yarın) saat 10.00’da İskenderun Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

Ülkemizin milli marşı ve milli düsturu olan İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 95. yıldönümü ile milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle İskenderun Anadolu Lisesi tarafından tertip edilen anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayacak. Açılış konuşması ile günün anlam ve önemini belirten konuşmayla devam edecek olan program, ‘Kurtuluş Savaşı ve Muhtelif Yönleriyle Akif!’adlı, müzikli şiir ve sunum etkinliği ile son bulacak.

İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit de, İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 95. yıldönümünü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Şanlı Bayrağımızla birlikte, İstiklal Marşı’nın da bağımsızlığımızın en önemli simgelerinden biri olduğunu ifade eden Kaymakam Özyiğit; “İstiklâl Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşı’nda milletimizin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle İstiklâl Marşımız tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan, edebiyatımızın seçkin bir örneği olarak kabul edilmiş ve bu tarihi şahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtı olmuştur. Türk milletinin büyük bir fedakârlık ve azimle kazandığı İstiklal Mücadelesini en yüksek duygularla anlatan ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerini inanç, mücadele, birlik ve beraberlik harçlarıyla yükselten İstiklal Marşımız, Türk milletinin var olma mücadelesini ve başarma gücünü ebedileştirmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Ülkemizin milli marşı ve milli düsturu olan İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 95.yıldönümünü canı gönülden kutluyor, Milli Mücadelenin Büyük Önderi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u, ve bütün milli mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here