Yaman; “Kitabı Uyumak İçin Değil Uyanık Olmak İçin Okuyun”

0
391

kütüphane haftası2Kütüphane Haftası Etkinlikleri Kapsamında İlçe Müdürlüğü Binasında Tören Düzenlendi

İskenderun Belediyesi ile İlçe Halk Kütüphanesi işbirliğinde tertiplenen 52. Kütüphane haftası etkinlikleri kapsamında İlçe Müdürlüğü binasında tören düzenlendi.

Program saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Düzenlenen programa İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bilgin, İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Harika Leyla Yaman, İlçe Spor Müdürü Ali Arıkoğlu, İskenderun Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Uygun, İlçe Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Keskin ile veliler ve öğrenciler katıldı.

Kütüphane Haftasının 1964 yılından beri her yıl Mart ayının son haftasında kutlanmaya başladığını belirten İskenderun Kütüphane Müdürü Harika Leyla Yaman; “Bilgi ve bilişim çağında bilgiye ulaşmanın yolunun kitap okumaktan geçtiğine inanıyoruz. Ailelere tavsiyemiz çocuklarına bilinci yerinde iken kitap okutsunlar. Bizler kitapları insanların uyuması için okumalarını değil uyanık tutmalarını istediğimiz için istiyoruz” dedi.

kütüphane haftası3

İnsanoğlunun binlerce yıllık hayatı boyunca edindiği bilgi ve tecrübeleri aktaranın Kitaplar olduğunu vurgulayan İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bilgin ise kurumlar arası ilişkileri önemsediklerine vurgu yaparak; “Kitaplar toplumun heyecanı, üzüntüsü, sevinci ve düşüncesidir. Hava, su ve ateş olmadan hayatın olmayacağı gerçeğine hiç şüphesiz kitabı da ekleyebiliriz. Hava, su ve ateş gibi insanlığın olmazsa olmazı kitapları günümüze taşıyan kütüphanelerdir. Kütüphanelerde kitapları koruyarak, koleksiyonları güncelleyerek bir sistem içerisinde bizlere ulaştıranlarda kütüphanecilerdir. Bu anlamda İskenderun Belediyesi yaşamın her alanında vardır, halkın hizmetindedir” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bilgin, mevcut yapının yanında yer alan tarihi binanın dokusu bozulmadan yepyeni bir kütüphane yapımına başlanacağını müjdeleyerek; “İskenderun bu konuda oldukça şanslı. Böylesine güzel bir hizmete kavuşmuş olacak” dedi.

Daha sonra kütüphane haftasına özel yapılan yarışma ve okuma dallarında dereceye girenlere belge ve hediyeleri verildi. 1. lere tablet ve kitap, 2.lere ve 3.lere kulaklık ve kitap hediye edildi.

kütüphane haftası4

Yıl içerisinde en çok kitap okuyan 1. Yetişkin Bölümünden Miraç Necati Okay (Fatih Anadolu Lisesi) ve Çocuk Bölümünden 1. Arda Solmaz (Bahçeşehir Koleji), Resim Yarışmasında 1.olan 4.sınıflardan Sıla Eslem Çelik(Denizciler İlkokulu),3.sınıflardan Duru Bildik (Şükrü Kanatlı İlkokulu), 2.sınıflardan Doğa Çivak (Şükrü Kanatlı İlkokulu),1.sınıflardan Hakkı Batuhan Tartan (Denizciler Mustafa Kemal İlkokulu), En çok kitap okuyan 2. Yetişkin Bölümünden Sibel Çalışkan (Ev Hanımı) ve Çocuk Bölümünden 2. Eren Altınışık (Abdulkadir Kocabaş İlkokulu) , Resim Yarışmasında 2.olan 4.sınıflardan Esma Nur Kaya (23 Nisan İlkokulu), 3.sınıflardan Deniz Bildik (Şükrü Kanatlı İlkokulu), 2.sınıflardan Nisa Sevim ÇELİK (İnönü İlkokulu) ,1.sınıflardan Dilara Samsatlıoğlu (5 Temmuz İlkokulu), En çok kitap okuyan 3 Yetişkin Bölümünden Gamze Bilgin (Üniversiteye hazırlanıyor) ve Çocuk Bölümünden 3. İrem Kılıç (Mithat Paşa İlkokulu ), Resim Yarışmasında 3.olan 4.sınıflardan Nisa Fedakar (Çınarlı Hüseyin Ceylan İlkokulu), 3.sınıflardan Düzgün Umut Özatlan (Mithat Paşa İlkokulu), 2.sınıflardan Deniz Çubukçu (Hürriyet İlkokulu ), 1.sınıflardan Hira Nur Yılmaz’a (İnönü İlkokulu) hediyeleri verildi. Örnek okuyucu Kamil Göçmen’e Teşekkür Belgesi verildi.

Kütüphaneye katkılarından dolayı İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanlığına, İskenderun Bilge Kitap Kırtasiye’ye, İskenderun Kariyer Sanat Merkezi’ne de plaket takdim edildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here