Vücut Tekniği ve Futbol (3)

0
6

Değerli okurlarım, efendim yerel futbolumuzda, amatör takımlarımız ve hatta profesyonel takımların teknik ve vücut tekniği çalışmaları yapıp yapmadığından emin değilim. Hepsi de topla antrenman yapıyorlar. Gözlemlerim odur.

Teknik, fizik kapasitesiyle doğrudan ilgilidir. Başka bir ifadeyle, fiziği iyi, tekniği vasat ya da tekniği iyi fiziği iyi değil. İkisinde de başarısızlık söz konusudur. Bir futbolcunun fiziği, tekniği de oldukça iyi olmalıdır. Birleşik global hareketlerin figürlerini çok iyi koordine etmek gerekir. Bunları beceremeyen futbolcular, futbolun istediğini veremedikleri gibi oynadıkları takımada kendilerine bir yararları dokunmaz.

Futbol, maharet ve güç isteyen bir spor olduğundan, öğretilmesi planlanan hangi hareket olursa olsun, fizik gücüne ihtiyaç vardır. Teknik hareketlerde gücün önemini sizlere ayrıntılı biçimde sunacağım. Bildiğiniz gibi, teknikten yoksun kondisyonun fazla bir işe yaramayacağını biliyoruz ama güçten yoksun bir tekniğin de fazla işe yaramayacağını bilmeliyiz. Futbol, temaşası en yüksek olan bir spordur. O nedenle her şeye ihtiyaç gösterir. Bu işi ciddiye almak şarttır.

Teknik hareketlerde güç için özel bir paragraf düşmeme gerek yok. Gerek duymuyorum. Çünkü güç, dayanıklılık yani kondisyon denilen hadise, tüm canlılar için olmazsa olmazlardandır. Hani zaman-zaman “Güçsüz İnsan” ifadesini kullanırız ya durup dururken söylenmez.

Oysa futbol oynayan bir sporcunun güçsüzlüğü söz konusu olamaz, olsa-olsa sezon başı uzun kamp dönemlerinde, ya gerekli kondisyonu kazanamamıştır ya da hocası gerekli hassasiyeti göstermemiştir. Üçüncü bir şık da tecrübesizliğinden dolayı, kondisyonunu doksan dakikaya yayamamıştır. Müsabakanın altmışıncı dakikasından sonra oyundan düşme eğilimi göstermiştir. Futbolcuların güçsüzlüğü bu saydığım dezavantajlardan kaynaklanır.

Efendim, her spor dalında hareketler yerinde ve zamanında yapılacağı gibi her konuda olduğu gibi bu konuda da futbolun ayrıcalığı vardır. Futbol en popüler bir spor olduğundan tekniksiz, kondisyonsuz düşünemeyiz. Buna paralel olarak, eksikler ve yanlışlar hemen göze batar.

O nedenle, her ne kadar futbol bir sektör konumunda da olsa, tüm spor dallarının marşandizi de olsa, sporu bir bütün olarak kabul etmeliyiz ki öyledir zaten. Bütün hareketler teknik ve fizik gücüyle doğru orantılıdır. Seyircisiz bir futbol maçının ne denli kaliteli olduğunu söylememe gerek var mı? Bir işkence olduğunu samimi olarak belirtmeliyim.

Hal böyle olunca, futbolun vazgeçilmezlerinden olan futbolcular, hakemler, teknik kadro ve yöneticiler ve de taraftarlar bu işin bilincinde olarak, temaşa zevki limitte seyreden bu evrensel spora zarar verecek hareketlerden kaçınmalıdırlar.

Mutlu olun, mutlu kalın… SAYGILARIMLA

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here