Ünsal; “Sendikamızın Operasyonların İçine Dahil Edilmesi Kabul Edilemez”

0
236

eğitim-sen açıklama2Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, geçtiğimiz hafta üçerisinde yayınlanan KHK ile aralarında üç üyelerinin de bulunduğu eğitim emekçilerinin görevden ihraç edilmelerine tepki gösterdi.

Sendikalarının yıllardır FETÖ ile ilgili hükümeti defalarca uyardığını, politikalarını eleştirdiğini anımsatan Ünsal, bu anlamda sendikalarının FETÖ’ye yapıldığı söylenen operasyonların içine dahil edilmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu vurguladı.

Eğitim-Sen’in, kurulduğu günden bugüne darbelerin asıl hedefinin emek ve demokrasi mücadelesi olduğunu savunduğunu ifade eden Ünsal; “Bilindiği gibi darbeler, hukuku askıya almanın ve gücü elinde tutanın kudretine herkesin itaat etmesini sağlamanın temel aracıdır. Bu nedenledir ki darbeci yönetim aklından kurtulmanın yolu herkesin temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması, evrensel hukuk normlarının uygulanması ile emekten, demokrasiden yana tavır alınmasından geçer” dedi.

Sendikalarının başında FETÖ’nün bulunduğu yapılanmanın her türlü saldırısına, iftirasına ve yargı operasyonuna maruz kaldığını da kaydeden Ünsal; “Eğitim-Sen, hukuksuz idari ve adli soruşturmalarla sindirilmek istenmiş, bu örgüte ve politikalarına dair eleştirilerini yüksek sesle dile getirmiştir. Sendikamız, hükümeti bu konuda defalarca uyarmış ve dişe diş bir mücadelenin içinde olmuştur. Bizler, sınavlardaki kopya skandallarından, kadrolaşmaya; yargının ve medyanın ele geçirilmesinden, cemaat hizmetlerine sunulan rant alanlarına; üniversitelerin içinin boşaltılmasından, öğrenci yurtlarına ve bu cemaatin ihya edilmesine kadar her alanda mücadelesini ortaya koymuş bir sendikayız. Ayrıca Şiddet ve terörün kimden geldiğine bakmaksızın her koşulda amasız, lakinsiz kınayan ve karşısında duran,her koşulda barışı savunan bir sendikayız. Hal böyleyken, üyelerimizin ve sendikamızın Fetöye yapıldığı söylenen operasyonların içine dahil edilmesi kabul edilemez bir durumdur! 7 Şubat 2017 Salı günü yayınlanan 686 sayılı KHK ile görevlerinden ihraç edilenler listesine baktığımızda hükümetin sorumluluğunu, Fetö yapılanmasının palazlanmasına katkı sunanlarda değil de aralarında üyelerimizin de olduğu eğitim emekçilerinde aradığını; OHAL ile kamusal alanda ne kadar muhalif unsur varsa cadı avı ile tasfiye etmeye çalıştığını görüyoruz. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri de ilçemizde yaşandı. Yıllardır laik,bilimsel ve demokratik eğitim mücadelesi veren üç üyemiz 686 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi.

Emekçilerin Mağduriyetlerine Son Verilsin

Darbe girişiminin başarısızlığa uğramasından bugüne kadar savunduğumuz en temel ilke, tüm sürecin evrensel hukuk ilkelerine uygun yürütülmesi ve yeni mağduriyetler yaratılmamasıdır. Bu kapsamda; ortaya çıkan bu durum, ‘meslekten ihraç edilen’ binlerce eğitim emekçisi için yargısız infaz anlamını taşımaktadır. Bu güne kadar görevinden ihraç edilen başta sendikamız üyeleri olmak üzere, hakkında darbecileri ve darbeyi desteklediğine ya da suçluluğuna dair hukuka uygun, somut ve ikna edici delil bulunmayan tüm emekçilerin mağduriyetine son verilmesini ve derhal görevlerine iade edilmelerini istiyoruz. Eğitim-Sen olarak belirtmek isteriz ki her bir üyemizin yanındayız ve hiçbir üyemizi bu ortamda yalnız bırakmayacağız. Bu süreci sendikamız aleyhine fırsata çevirmek isteyenlere de asla izin vermeyeceğiz! Bizler dün olduğu gibi bugün ve yarın da bilimsel, laik, demokratik eğitim amacımızdan asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here