Türk Büro-Sen Üyeleri Maaş Bordrolarını Yaktı

0
60

Kamu görevlilerine yapılan zammı ve mesai ücretlerinin kaldırılmasını protesto etmek için sendika binası önünde toplanan Türk Büro-Sen Hatay Şube üyeleri, maaş bordro yakma eylemi yaptılar. Burada bir bildiri okuyan Türk Büro-Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu; “Kimsenin kamu görevlilerine ölümü gösterip sıtmaya razı tutmaya hakkı bulunmamaktadır” dedi.

Anayasada vurgulanan sosyal devlet ilkesinin aksine yapılan zamlarla, halka, çalışanlara zulmedildiğini kaydeden Şube Başkanı Muratoğlu; “Bu zulmün en yakın göstergesi, 2012 yılı içerisinde doğalgaza %29,3; elektriğe %20; mazota %13,5; benzine %12 ve kömüre yapılan %13,9 zamdır. Bu zamların tüm tüketim maddelerine vatandaşın alım gücüne yansıması ise,  kış gününde vahim bir tabloyu ortaya çıkarmaktadır” diye konuştu.

Hükümetin, sendikalarının tüm itirazlarına rağmen, grevsiz, oldukça sınırlı bir hükmü Anayasal hale getirdiğini ifade eden Muratoğlu; “İktidarla aynı paralelde olan malum sendika ise grevsiz bir hakkı olduğu gibi kabullenmiş ve savunucusu olmuştur. Hükümetin toplu sözleşme oyunu bu kadarla kalmamış, Toplu Sözleşmede son sözün söylendiği, kararlarının bağlayıcı olduğu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun ağırlıklı olarak bürokratlardan oluşan yapısı 4688 sayılı yasa ile hüküm altına alınmıştır. Kimsenin kamu görevlilerine ölümü gösterip sıtmaya razı tutmaya da hakkı bulunmamaktadır.

Bu tür yaklaşım devletin kendisi niteliğindeki kamu görevlilerinin hükümetlerce inkârından başka bir şey değildir. Mevcut hükümet tüm gerçeklere rağmen, TBMM’nin kanun yapmasını dahi beklemeden yangından mal kaçırır gibi yüze yakın Kanun Hükmünde Kararname çıkarmayı bir beceri gibi görmüş, Anayasal kurumlar dâhil birçok kamu kurum ve kuruluşunun teşkilat kanununu değiştirmiştir. Özellikle 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile çalışanların özlük hakları geriye götürülmüştür.

2013 yılında fazla çalışma ücretlerinin devamının sağlanması ve ek ödemelerin emekliliğe dâhil edilmesi hususunu bir kez daha yineler, kamu çalışanlarının haklarının korunması noktasında her türlü kanuni ve demokratik haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kamu görevlileri maaş bordrolarını yaktılar. Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Akça ve üyelerinin yanı sıra MHP İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Gül de kamu görevlilerin bordro yakma eylemine destek verdiler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here