“Terör Bir İnsanlık Suçudur, Lanetliyoruz!”

0
117

eğitim-iş açıklama (5)Eğitim-İş İskenderun ve Arsuz Temsilciliklerinden Ortak Eylem

Eğitim-İş İskenderun ve Arsuz Temsilcilikleri, Ankara’da ya yaşanan patlama ile ilgili bir basın açıklaması yaparak, terörü lanetlediklerini bir kez daha haykırdılar.

Eğitim-İş İskenderun ve Arsuz Temsilcilikleri adına açıklamayı Mehmet Ekşili yaptı. Yaşanan terör saldırılarını şiddetle kınadıklarını vurgulayan Ekşili, AKP hükümetinin uygulamış olduğu iç ve dış politikanın, Türkiye’yi her türlü terör saldırısına açık bir coğrafyaya dönüştürdüğünü öne sürdü.

Suriye politikası ve terörle müzakere sürecinin, ortaya çıkan tablonun temel nedeni olduğunu savunan Ekşili; “AKP’nin komşu bir ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit eden politikaları ile emperyalizmin bölgeye yönelik planları yurttaşlarımızın can güvenliğini tehdit eder noktaya gelmiştir. Ülkenin başkentinde; TBMM, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı gibi devlet kurumlarının yanı başında gerçekleştirilen bu saldırı ülkedeki güvenlik ve istihbarat zaafını ortaya çıkartmıştır. Patlamanın nedeni hakkında henüz tam bir açıklama yapılmazken, siyasi iktidar her zaman olduğu gibi jet hızıyla yayın yasağı getirerek halkın bilgi edinme hakkını ihlal etmektedir.

Patlamanın sorumluları ve arkasındaki güçler bir an önce ortaya çıkarılmalı ve bu konuda halka hesap verilmelidir. Ortadoğu’daki ABD’nin ve diğer emperyalist güçlerin karıştığı kavgaya, akıldan ve ulusal çıkarlardan uzak bir şekilde salt taşeron olma mantığıyla müdahil olan AKP iktidarı, izlediği yanlış dış politika ile Türkiye’yi de bir çatışma sürecinin içine itmiş ve ülkeyi savaşın eşiğine getirmiştir.

AKP iktidarının, çok uluslu terör örgütlerine sınır kapılarını açması, onlara her türlü desteği vermesi, etnik ve mezhepsel ayrışma temelinde siyaset izlemesi, ‘çözüm süreci’ adı altında kamuoyunu oyalayarak terörle mücadele etmek yerine terörün varlığından siyasi rant elde etmek istemesi, bugün ülkemizde insanların katledilmesine yol açmaktadır. Siyasi iktidar, terörü besleyecek, ayrımcılığı kurumsallaştıracak etnik ve mezhep temelli politikalardan vazgeçmeli, ülkenin huzur ve istikrarı bir an önce sağlanmalıdır. Eğitim-İş olarak, nereden ve kimden gelirse gelsin terör bir insanlık suçudur, diyoruz. Tüm ulusumuza bir kez daha başsağlığı yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here