Tabaş; “Kıdem Tazminatının Fona Devredilmesini Asla Kabul Etmeyeceğiz”

0
84

CHP Hatay İl Başkan Yardımcı Nurettin Tabaş; “Kıdem Tazminatının Fona Devredilmesini Asla Kabul Etmeyeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) STK’lardan Sorumlu Hatay İl Başkan Yardımcı Nurettin Tabaş, CHP İskenderun İlçe Binasında bir basın toplantısı düzenledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından yayınlayan ‘Emek Büroları ve Kıdem Tazminatı’ ile ilgili basın açıklamasını Türkiye genelinde eş zamanlı olarak parti binasında okuyan Tabaş, kıdem tazminatının fona devredilecek yönündeki açıklamaları, emekçiler nezdinde bir tehdit olarak nitelendirdiklerini söyledi.

Bu uygulamanın hayat geçirilmesiyle emekçilerin yıllar süren mücadeleler sonucu kazandığı hakkın ortadan kalkacağını savunan Tabaş; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bu yıl içerisinde kıdem tazminatını fona devredecek adımı atacaklarına dair açıklaması, emekçiler nezdinde bir tehdit olarak algılanmaktadır. Hükümet yetkililerinin bir müjde olarak açıkladıkları bu sözde “reform” emekçilerin yıllar süren mücadeleler sonucu kazandığı hakkı ortadan kaldıracaktır.

Öncelikle sorulması gereken şudur; madem kıdem tazminatının fona devredilmesi emekçiler açısından yararlı bir gelişmedir, neden referandumdan önce hayata geçirilmiyor? İktidar partisi müjde olarak gördüğü bu sözde reformu, referandumda evet çıkması için neden kullanmıyor? Madem bu değişiklik çok hayırlı olacak, neden 15 yıldır bu kanun çıkarılmadı?

Biz açıklayalım. Çünkü hükümet bu sözde reformun emekçilerin aleyhine olduğunu, işçilerin kazanılmış haklarına bir darbe vuracağını biliyor ama gizliyor. İktidar partisi halktan korktuğu için, emekçilerin tepkisinden çekindiği için, referandum sonucunu kendileri açısından olumsuz etkileyeceğini bildikleri için bu değişikliği 16 Nisan sonrasına bırakmıştır” dedi.

Emek Bürolarının, kıdem tazminatının fona devredilmesini asla kabul etmeyeceklerini vurgulayan Tabaş, açıklamayı şöyle sürdürdü; “Kıdem tazminatının her ay bir fona düzenli olarak ödenmesi, işverenin işçileri keyfi olarak işten çıkarabilmesinin önünü açacaktır. Çünkü toplu halde yapılması gereken ödeme, işçilere dolaylı yoldan da olsa bir iş güvencesi sağlamaktadır.

Ayrıca hükümetin planı, 30 gün üzerinden hesaplanan tazminatın 15 güne indirilmesidir. Bu kazanılmış hakkın kaybı olacaktır. Emekçiler var olan haklarından bir adım dahi geri atmayacak, hakları olanı alabilmek için mücadeleye devam edecektir.

Türkiye’de hali hazırda, iş güvencesinden %13,5 gibi çok küçük bir kesim yararlanabilmektedir. Hükümet bu az sayıdaki emekçinin hakkına da göz dikmiştir. 16 Nisan’da önümüze gelecek sandıktan “Evet” çıkması durumunda iktidar partisi emekçilerin hakkını gasp edecek bu sözde reformu hayata geçirecektir. Ancak sandıktan çıkacak bir “Hayır” hükümete bir mesaj ve uyarı olacaktır.

Emek Büroları olarak, emekçilerin kazanılmış haklarının tırpanlanmasına, iş güvencesini yok edecek düzenlemelere ve işçilerin alınteri ile kazandığı üç kuruşa göz dikenlere HAYIR diyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilerek keyfi işten çıkarmalara yol verilmesine HAYIR diyoruz. Emek düşmanı politikalara HAYIR diyoruz. Emek Büroları olarak Türkiye’nin geleceği için HAYIR KERE HAYIR diyoruz.” (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here