“Sorunların Farkındayız, Her Şeyi Bilimsel Yapıyoruz”

1
37

Belediye Meclisi Toplandı!

İskenderun Belediye Meclisi, gündeminde bulunan konuları görüşmek üzere 5393 Sayılı kanunun 20. maddesi gereğince, dün belediye meclis salonunda toplandı. İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’in başkanlığında toplanan meclis gündemindeki 7 maddeyi karara bağladı. Gündem dışı konuşmalarda Karahüseyinli’de yapılması planlanan 5 yıldızlı otelin halen neden yapılamadığı da ele alındı.

İlk olarak söz alan DP Grup Başkanvekili Ali Kılınç Çirkin, İskenderun’da trafik sorunu olduğunu ve bu yönde halkın tepkisinin görüldüğünü, yol kenarına park yapılmaması için çekilen şeride rağmen sürücülerin araçları yine de park ettiklerini söyledi. Rögar kapaklarının sürücüleri sıkıntıya soktuğundan da söz eden Çirkin, Karahüseyinli de yapılması planlanan otel yerinin satılmak istendiğini de belirtti.

MHP Grup Başkanvekili Garip Şandır da; “İskenderun’da 5 yıldızlı otel yapılması için siz ve işadamları baskıda bulundunuz. Halen bu otel yapılmış değildir. Eğer oraya otel yapılmayacak ise, eski haline getirilmesi için önerge vermeye hazırız” dedi. Doğan Erten de, otelin kamuoyunun gündeminde olduğunu anımsatarak; “Halen orada bir çalışma yok! Otel konusunda ilgililerden brifing yapılmasını istiyoruz” diyerek konuyu değerlendirdi.

Yapılan eleştirilere ve yöneltilen sorulara yanıt veren Başkan Civelek, konuşmasında imar planı çalışmasının sürdüğünü, yapılmakta olan trafik ulaşım planının trafikte yol haritası olacağını belirtti. Başkan Civelek; “Trafik sorunu Türkiye’nin sorunudur! İskenderun’da 10 aydır trafik ulaşım planı için çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki ay içerisinde de plan bize teslim edilecek. Her şeyi bilimsel olarak yapıyoruz. AVM ve Adliye binasının bulunduğu kavşakta üst geçit yapmayı düşünüyoruz. İskenderun’un alt yapısı yapılıyor. Doğal gaz, elektrik şebekesi için sürekli yollar kazılıyor. Şuanda bu sorunların farkındayız. Altyapıların tamamlanmasını bekliyoruz. Tamamlandıktan sonra tüm yollar asfaltlanacak ve bir daha kazı yapılmayacak hale gelecektir” diye konuştu.

Otel konusuna da değinen Başkan Civelek; “Meclis kararı ile otel yapılması için değişiklik yapıldı. Orası otelden başka bir amaçla kullanılamaz, ya otel olacak ya da otel olacak! Orası için başka bir şey yapılmasına sizin gibi bizde karşı çıkarız!” dedi. İskenderun’un yaşamsal sıkıntılarını giderdiklerini ve bu yönde çalışmaların devam edeceğini kaydeden Başkan Civelek, hizmete giren Sosyal Tesis 3’ün çok beğenildiğini, halkın istemi doğrultusunda sahilde düzenleme yapılacağını söyledi.

Konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündem maddeleri şu şekilde karara bağlandı:

1-Karahüseyinli Köyü 3552 ve 3553 nolu parsellerin Ceza İnfaz Kurumu Alanı olarak düzenlenmiş 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı onayı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

2-Karahüseyinli Köyü 3552 ve 3553 nolu parsellerin Ceza İnfaz Kurumu Alanı olarak düzenlenmiş 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı onayı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

3-Frenkçiftliği Mıntıkası 2523 ada 1 nolu parselin bir kısmının Adalet Bakanlığı Lojman Alanı ve Milli İstihbarat Hizmet Alanı olarak düzenlenmiş bulunan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planının onayı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

4-Frenkçiftliği Mıntıkası 2523 ada 1 nolu parselin bir kısmının Adalet Bakanlığı Lojman Alanı ve Milli İstihbarat Hizmet Alanı olarak düzenlenmiş bulunan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının onayı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

5-Belediyemizin 2013 Mali Yılı Performans Programının meclisçe görüşülmesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü teklifi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

6-Belediyemize ait bazı gayrimenkullerin satışı ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü teklifi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu gelmediğinden görüşülemedi.

7-1. Mıntıka 2049 nolu Parselin bulunduğu İmar Adasında Ticari Alan Emsal=2.00 ve H=30.50 m. yapı yüksekliği verilmesi yönünde plan değişikliği yapılması hususundaki yazılı önerge hakkındaki İmar Komisyonu Raporu gelmediğinden görüşülemedi.

Maddelerin karara bağlanmasının ardından Belediye Meclisi, 2 Kasım 2012 Cuma günü saat 14.00’de toplanmak üzere oturumu kapattı.

1 YORUM

  1. Nihayet Dr. Başkan bilimsel olarak AVM kavşak yapacakmış, hele birde Azim Şahin,Haluk Arlının imar bilgileri eklenir ve Dr. Başkanın İnsan anatomisi bilgisi de eklendi mi, Muhakkak başka şehirlerden hatta yurt dışından gelinerek örnek alınacak kavşak olur. Gerçekten ben taaaa yurt dışında heyecanlanmaktayım. Çünkü daha önce 3 defa yıkıldı, yeniden yapıldı inşallah bu sefer tuttururlar. Çok heyecanlanıyorum…

    Dr.Başkan
    “Her şeyi bilimsel olarak yapıyoruz. AVM ve Adliye binasının bulunduğu kavşakta üst geçit yapmayı düşünüyoruz. “

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here