Sınav Koleji Antakya’da Açıldı

0
289

Antakya’da yapımı tamamlanan Sınav Koleji görkemli bir törenle açıldı. Açılış törenine Hatay Valisi Erdal Ata, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Sınav Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, İlçe Belediye Başkanları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Konuşmalarını yapmak için kürsüye gelen Vali Erdal Ata; “Böylesine güzel bir okulun açılışında sizlerle olmaktan mutluluk duyuyorum. Meslek hayatım boyunca eğitime önem verdim. Eğitim kurumlarıyla yakından ilgilendim. İnanıyorum ki bir ülkede eğitim sorunlarını çözmeden başka sorunları çözmek mümkün değildir Sokağa çıksak ve vatandaşımıza sorsak ülkedeki ilk üç sorun nedir? diye. Enflasyon, işsizlik, terör gibi farklı şeyler söylerler. Bana sorsanız eğitim, eğitim, eğitim derim. Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda eğitim seviyeleri kalkınma ile doğru orantılıdır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine çıkmanın tek yolu eğitime gereken önem vermekten geçmektedir.

İlimizde bulunan özel okul sayısı 218’dir. Özel okul sayısı ne kadar çok olursa devletin üzerindeki yük o kadar hafiflemiş olur. Ben Vali olarak hem eğitimde hem de sağlıkta özel sektörün yatırım yapması için teşvik ediyor ve destekliyorum. Hatay’daki özel okulların çoğunu ziyaret ettim ve gerçekten güzel okullarımız var. Ben Hatay’da herhangi bir ilçe ayrımı yapmaksızın tüm eğitim kurumlarımızın iyi seviyelere gelmesi için elimden gelen gayreti göstereceğime söz veriyorum. Maalesef ilçelerde yaşadığımız en büyük sorun okul yaptıracak alan bulamamamız. Amerika’ya baktığımızda bir ilkokul için 50.000 m2 alan ayırarak okulla birlikte tüm sosyal imkanlar planlanarak fiziki şartlar en iyi şekilde yapılıyor. Bir okul düşünün, eğitim derslik başına düşen öğrenci sayısı 50 ile 60 arası değişiyor olsun. Bir öğretmen olarak düşünürseniz 50-60 kişilik sınıflarda eğitimi nasıl vereceksiniz, başarıyı nasıl yakalayacaksınız? Özellikle belediye başkanlarımızdan ve tabiki de hayırsever vatandaşlarımızdan okul için alan ayrılmasını rica ediyorum. Bize ne kadar büyük alan verirse bizde o kadar güzel ve kaliteli okullar yaparız. Sözlerime son verirken yeni okulumuzun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra söz alan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur; “Milletvekili olarak yaptığım ilk açılış bu oldu. Bu yatırımı yapan Sınav Koleji yetkililerine teşekkür ediyorum. Son beş yıl Hatay için sıkıntılı oldu. Bu kadar sıkıntının içinde Hatay’a böyle bir yatırım yapılması bana Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ sözünü hatırlatıyor. Bu yatırımın Hatay’a ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ise yaptığı konuşmasında; “Milli Eğitim Camiası olarak bu sevinçli anı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Milli eğitim olarak çalışmalarımızı iki alanda yürütmekteyiz. Bunlardan birincisi fiziki alt yapının hazırlanması, bu konuda şanslı bir iliz. Sayın Valimizin bu konudaki destekleri çok büyük. 2245 dersliğin yapımı devam etmektedir. İlimizde 59.000 Suriyeli öğrencimizin de olduğunu düşünürsek kaliteyi yakalamak için çalışmalarımıza süratle devam etmemiz gerekiyor” dedi

Son olarak konuşan Sınav Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özer ise yaptığı konuşmasında “İki yıl önce devletimize, cumhuriyetimize ve demokrasimize karşı yapılmış olan bir kalkışma hareketini alt edişimizin yıl dönümünü kutladık. O günün anısını yaşatacak olan Sınav Kolejimizi bugün açıyoruz. Medeniyetlerin beşiği, farklı kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı Hatay ilimizde böyle bir okul açmak bizim için çok önemli. 30 yıla yakın bir süredir var olan Sınav Koleji büyük bir eğitim seferberliğine geçmiş önemli bir eğitim kurumudur. Okulumuzun Hatay’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi

Vali Erdal Ata ve beraberindeki heyet, kurdelenin kesilmesinin ardından derslikleri gezerek ilgililerden bilgiler aldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here