‘Şiddet ve Zorbalığın Karşısındayız!’

0
42

Hatay Barosu Yönetim Kurulu Avukat Bülent Akbay’a Şiddet Olayını Kınadı:
‘Şiddet ve Zorbalığın Karşısındayız!’

Hatay Barosu Yönetim Kurulu, Baro Mensubu Avukat Bülent Akbay’ın darp edilmesi ile ilgili bir açıklama yaparak ‘Şiddet Olayını’ kınadı. Hatay Barosu Yönetim Kurulunun açıklamasında, mesleğin onuruna yönelen saldırılara karşı mücadelenin her nereden gelirse gelsin, kime karşı olursa olsun sonuna kadar sürdürüleceği belirtilirken, ayrıca şu ifadelere yer verildi;

“Avukata yönelik şiddet ve saldırılar her geçen gün artmaya devam ederken; 30.11.2023 günü sabah 08.35 sularında Baromuz mensubu meslektaşımız Av. Bülent AKBAY, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısının gözü önünde makam korumaları ve şoförü tarafından darp edilmiştir!!

Hatay Barosu mensubu, meslektaşımız Av. Bülent AKBAY; İskenderun Adliyesinin yan tarafındaki yolda aracı ile seyir halindeyken ters yönde gelen Başsavcılık makam aracı ile karşı karşıya gelmiş ve aracı uyarmıştır.

Bunun üzerine araçta bulunan Başsavcı koruması Meslektaşımızı umursamayarak yolu açmaya çalışmıştır. Meslektaşımızın üstelemesi üzerine; koruma ve şoför araçtan inerek meslektaşımızın ellerinden tutup darp etmeye başlamıştır. Yere devirdikleri meslektaşımızı yerde tekmelemeye devam etmişlerdir.

Avukata yönelik saldırı, yurttaşın savunma hakkına yönelik saldırıdır. Avukata yönelik olsun olmasın, Toplumsal şiddetin normalleşmesine izin vermeyecek, mesleğin onuruna yönelen saldırılara karşı mücadeleyi her nereden gelirse gelsin, kime karşı olursa olsun sonuna kadar sürdüreceğiz.

Tarafların sıfatları ve olayın meydana geliş şekli düşünüldüğünde yaşanan olayın vahameti dehşet vericidir. Görevi şiddetle mücadele etmek olanların bu hareketi, başkalarına cesaret verecek ve Avukata karşı yapılan şiddeti artıracak mahiyettedir. Bu nedenle meslektaşımıza saldıran Koruma ve şoförün derhal görevlerinden el çektirilerek adliyeden uzaklaştırılmalarını talep ediyoruz.

Mesleğimizi, meslektaşlarımızı ve yurttaşlarımızın haklarını sahipsiz bırakmayacak, sorumluların cezalandırılması için konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı Kamuoyuyla saygıyla paylaşıyoruz.”

Ters Yön Tartışması Şiddete Dönüştü

Hatay Barosu mensubu Avukat Bülent Akbay, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısının gözü önünde makam korumaları ve şoförü tarafından darp edilmişti. Akbay’ın, İskenderun Adliyesinin yan tarafındaki yolda aracı ile seyir halindeyken ters yönde gelen Başsavcılık makam aracı ile karşı karşıya geldiği ve aracı uyardığı, bunun üzerine arbede yaşandığı belirtilmişti. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here