‘Arbede Esnasında Gerek Bülent Akbay, Gerekse Koruma Polisi Yaralanmıştır!’

1
77

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığından Basın Açıklaması;
‘Arbede Esnasında Gerek Bülent Akbay, Gerekse Koruma Polisi Yaralanmıştır!’

Avukat Bülent Akbay ile Başsavcılığa ait makam aracının şoförünün “yol verme” meselesi yüzünden tartışmaları hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığından da açıklama geldi. Basın açıklamasının, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla yapıldığı kaydedildi.

Tartışmanın tarafı olan koruma polisinin Emniyet mensubu olması nedeniyle, tahkikat işlemlerinin görevlendirilen Cumhuriyet Savcısı nezdinde İskenderun İlçe Jandarma Komutanlığı marifetiyle yapılması talimatı verildiği de kaydedilen açıklama şu şekilde;

“Bazı basın yayın organlarında İskenderun Adliyesinin önündeki yolda aracıyla giden Avukat Bülent AKBAY’ın, Başsavcılığa ait makam aracının şoförü ile yol verme meselesi yüzünden tartıştıkları, tartışma sonrası koruma ve şoförün Bülent Akbay’ı darp ederek adliye binasına girdikleri, adliye içerisinde de darp eyleminin devam ettiğine dair yer alan haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

30.11.2023 günü sabah 08.35 sıralarında İskenderun adliyesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi arasında bulunan ve 25.10.2023 tarihinde sivil araç trafiğine kapatılmasına karar verilen; ancak düzenlemelerin halen bitmemesi nedeniyle fiili olarak sivil araçların da halen kullandığı çift şeritli yolda; Avukat Bülent AKBAY sevk ve idaresindeki araç ile yolu ortalayarak seyrettiği, görev yerine gitmeye çalışan ve içerisinde Cumhuriyet Başsavcısının da olduğu makam aracına yol vermeyerek geçişine engel olması üzerine şoför tarafından önce korna çalarak ardından aracın makam aracı olduğu ve trafikte geçiş önceliğinin bulunduğu Bülent Akbay’a hatırlatılmıştır.

Avukat Bülent AKBAY’ın agresif tavırlar sergileyip hakaret ederek, bununla da yetinmeyip koruma polisine fiziki müdahalede bulunması üzerine, koruma polisi tarafından Bülent AKBAY kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir.

Arbede esnasında gerek Bülent AKBAY, gerekse koruma polisi yaralanmıştır.

Olay yerine gelen özel güvenlik görevlilerine, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı tarafından verilen talimat uyarınca adli işlemlerin yapılması amacıyla adliyede bulunan polislerin olay mahalline intikali sağlanmış, adli işlemler için koruma polisi ve şoför olay mahallinde bırakılarak İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı tek başına görev yeri olan Adliyeye geçmiştir.

Bundan kısa süre sonra da tartışmanın tarafları yaklaşık 1’er dakika arayla adliye binasına giriş yapmış, Bülent AKBAY’ın adliye içerisinde de agresif tavırlarını sürdürmesi üzerine sakinleştikten sonra Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşebileceği, bu aşamada sağlıklı bir görüşme yapılmasının mümkün olmadığı Başsavcılık personelince kendisine belirtilmiştir.

Olayla ilgili olarak tartışmanın taraflarının karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi olmaları üzerine İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca; Avukat Bülent AKBAY hakkında Görevini Yaptırmamak için Direnme,  Kamu Görevlisine Alenen Hakaret ve Ulaşım Araçlarının Alıkonulması suçlarından; koruma polisi ve araç şoförü hakkında ise kasten yaralama suçundan soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma kapsamında olay yeri, güzergahı ve adliye binası içerindeki kamera görüntü kayıtları çıkarılmış, görgü ve bilgi tanıkları belirlenmiş, tartışmanın tarafı olan koruma polisinin Emniyet mensubu olması nedeniyle, tahkikat işlemlerinin görevlendirilen Cumhuriyet Savcısı nezdinde İskenderun İlçe Jandarma Komutanlığı marifetiyle yapılması talimatı verilmiştir.

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle yürütülmekte olup bazı basın yayın organlarında yer alan  “Av. Bülent Akbay’ın adliye içerisinde darp edildiği, olay yerindeki işlemleri suçu soruşturmakta görevli makamların seyrettiği yönündeki iddialar’ gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (Haber Merkezi)

1 YORUM

  1. ” fiili olarak sivil araçların da halen kullandığı çift şeritli yolda;” … neden size tanınan yoldan değil de ters yoldan giriyor,uyaran avukatı darp etme hakkını nereden alıyorsunuz? diye adama sormazlar mı?
    Bence avukat haklı.Zevahiri kurtarmaya çalışılan açıklamayı ciddiye alma mümkün değil.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here