Şahin; “AKP Hükümeti Hatay’ı Susuzluğa Terk Etti”

0
19

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülke genelinde beklenen yağışların yaşanmaması nedeniyle özellikle Hatay’daki barajlardaki su seviyesinin azlığı ve olası içme suyu sıkıntısına karşı Hatay halkını duyarlı davranmaya, COVID-19 salgını sürecinde hijyenin ne kadar önemli bir etken olduğunu hatırlatarak halkı su konusunda tasarruflu davranmaya davet eden bir açıklama yaptı.

Hatay’da yaşanan su sıkıntılarının Karaçay Barajı’nda ve birçok noktada su seviyesinin çok düşmesine bağlı olduğunu kaydeden Milletvekilli Şahin; “Tüm ülkede, geçen yıla göre yağışların azalması Aslantaş Barajı’ndaki suya Hatay’a gelene kadar 13 ayrı yerden kanalizasyon karışması ile oluşan kirlilik nedeniyle içme suyu konusunda gelecek günlerde sıkıntı yaşanacağına işaret etmektedir. Eğer önlem almaz ve mevcut suyumuzu verimli ve tasarruflu kullanmazsak tüm Hatay susuz kalabilir.

Aslantaş Barajı’ndaki suyu Hatay’a getiren akarsular, Osmaniye’den Hatay’a gelene kadar 13 farklı noktadan kirlenmektedir. Bir suyun içilebilmesi için biyolojik ve kimyasal oksijen değeri normal seviyenin altında çıkması gerekir. Bu konudaki kanun ve yönetmelik; ‘kanalizasyon karışan su tesiste arıtılsa bile içme suyu olarak kullanılmaz’ diyor. Bu nedenle Aslantaş Barajı’ndaki su şebeke suyu olarak maalesef kullanılamaz. Bu suyun kullanılmasının, evlere ulaştırılmasının halk sağlığını tehlikeye atacağı konunun uzmanı olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından da açıklanmış, halk sağlığını tehlikeye atacak böyle bir uygulamaya asla geçit verilmeyeceği kamuoyuna duyurulmuştur.

Bu nedenle ülke genelinde beklenen yağışların yaşanmaması, kurak geçen kış ve su sıkıntısına karşı tüm halkımız duyarlı davranmalı, pandemi döneminde hijyenin ne kadar önemli bir etken olduğunu unutmadan tasarruflu davranmalıdır. Bulaşıktan çamaşıra, banyodan mutfak ve temizlik işlerine kadar her alanda mevcut suyu idareli kullanmalıyız” diye konuştu.

Mevcut iktidarı, ‘Hatay’ın her tarafına barajlar yaptık’ şeklinde söylemlerle Hatay halkını kandırmaya çalışmakla suçlayan Vekil Şahin; “Miting alanlarında oy uğruna yalanlarla halkımızın aklıyla alay eden AKP hükümeti ‘bitti’ dediği Hatay barajlarına yeterli bütçeyi ayırmamış, proje bitiş tarihlerinin üzerinden aylar yıllar geçmiş, yağışların yetersiz kalması ile Hatay halkını susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır. Tarımda kullanılacak sulama suyunu sağlayan barajlar ile halkın musluğuna ulaşması gereken içme suyu tutan barajların farkını bilmeyip, 1968 yılında yapımına başlanıp 1975 yılında faaliyete geçen ve tarımsal sulama için kullanılan Tahtaköprü Barajı’nda yükseltme yapıp yeni baraj yapmış gibi milletimizin karşısına çıkıp ‘Hatay susuz kalmayacak’ deseler de yağışlar istenen seviyede olmaz ise önümüzdeki aylarda ciddi içme suyu sıkıntısı yaşanacağı aşikardır. Evlerimizdeki musluklardan akan şebeke/içme suyunu bulamayacak hale gelecek olma tehlikesinin sorumlusu Hatay’a gerekli yatırımları yapmayan, yeterli bütçe ayırmayan AKP hükümetinin ta kendisidir.

Ülkeyi içine soktukları ekonomik krizi unutturmak, seçim meydanlarında algıyı başka yönlere çekip yönetimdeki çürümüşlüklerini gizlemek isteyen ve Hatay’ı susuzluğa terk eden AKP hükümetine Hatay halkı sandıkta gereken cevabı verecektir!

Tüm bu nedenlerle ülke genelinde beklenen yağışların yaşanmaması ve olası su sıkıntısına karşı tüm halkımızı duyarlı davranmaya, COVID-19 salgını sürecinde hijyenin ne kadar önemli bir etken olduğunu bir kez daha hatırlatarak halkımızı tasarruflu davranmaya davet ediyoruz.  AKP hükümeti tarafından üvey evlat muamelesi gören, vergilerinin karşılığını alamayan Hataylı hemşerilerime saygı ile duyururum” şeklinde konuştu. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here