‘Pac Meydanı Katlı Kavşak Projesi’ Tanıtıldı

0
284

pac meydanı1Savaş; “Biz Gösteriş İçin Değil Hizmet İçin Geldik”

Geçtiğimiz günlerde hizmete sunulan İskenderun Adliye- Arsuz Katlı Kavşağı’nın ardından mega projelerle Hataylıların karşısına çıkmaya devam eden Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), İskenderun PAC Meydanı Katlı Kavşak Projesini düzenlediği tanıtım toplantısıyla görücüye çıkardı.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (İTSO) gerçekleşen toplantıya Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB Ulaşım Daire Başkanı Muhammed İkbal Polat, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, ev sahibi İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile birlikte çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve dernek üyesi katılım gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren HBB Ulaşım Dairesi Başkanı Polat, Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle Antakya ve İskenderun gibi merkezi ve trafik yoğunluğu olan bölgelerde ulaşımı rahatlatma anlamındaki çalışmalarla hareket ettiklerini kaydetti.

pac meydanı3

Konuşmasının devamında bugüne kadar HBB tarafından yapılan tüm çalışmaların bilimsel ve akademik verilere dayandığını ifade eden Polat; “Şu ana kadar ulaşım çalışmalarımızın tamamını bu konuda Türkiye’nin en yetkin kurumu olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) akademisyenleri ile birlikte gerçekleştirdik. Ulaşım Master Planı’mız çerçevesindeki ilk projemiz olan Adliye-Arsuz Katlı Kavşağı’nı söz verdiğimiz tarihte hizmete sunduk. Bu projenin tamamlanmasında büyük sabır örneği göstererek bize destek olan İskenderun halkına çok teşekkür ederim” dedi.

HBB’nin Yeni Mega Projesi Yaklaşık 200 Günde Tamamlanacak

Projenin tamamlanma durumuyla ilgili olarak ipuçları paylaşan Polat; “Projemizin, 180 ila 200 gün içinde tamamlanabileceğini planlıyoruz. 1400 metrelik yolu içine alan bu güzergâhtaki esnafımızın mağdur olmaması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Esnafımız da bu süreçte yaşanabilecek zorlukları göğüslemesi durumunda her şey çok güzel olacak” diyerek proje planının Haziran ayı içinde tamamlanacağını belirtti.

Toplantının sunumunda katılımcıların sorularını yanıtlayan ve proje hakkında düşüncelerini paylaşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ulaşım Master ve Nazım İmar planlarına aynı anda başlamak istediklerini ancak kendilerinden kaynaklı olmayan sebeplerden dolayı nazım imar planlarına başlamakta geç kaldıklarını ifade etti.

pac meydanı2

“Proje Süresinin Uzaması, Projenin Gelişmesine Vesile Oldu”

HBB olarak bugüne kadar hayata geçirdikleri her projede hemşerilerinin fikrini aldıklarını ve hemşerilerinin ortak menfaatleri doğrultusunda hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Savaş; “Biz İskenderun için bir şey yaparken İskenderunlu hemşerilerimin fikrini almak istiyoruz. Bu projeye de bu aylarda başlamayı düşündük; fakat sizden gelen önerilere kulak verince projenin başlaması uzadı. İyi ki uzadı çünkü bu süre zarfında projeyi geliştirip büyüttük” dedi.

Başkan Savaş, attıkları her adımda, hayata geçirdikleri her projede Hatay halkının mutluluğunu düşündüklerini ifade ederken; “Seçildiğimiz günden bu yana geçen süre zarfında hemşerilerimizin iyiliğini düşündük. Eksiklerimiz var; ancak gece gündüz çalışarak bu eksiklerimizi gideriyoruz. Çünkü biz gösteriş için değil hizmet için geldik” ifadeleriyle hem altyapı hem de üstyapı çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini belirtti.

Toplantıya iştirak eden vatandaşlar, gerçekleştirilen tanıtım toplantısıyla HBB’nin katılımcı belediyecilik anlayışının en güzel örneğini yansıttığını belirtirlerken, bugüne kadar belediyelerin dayatmacı anlayışla hareket ettiklerini ancak HBB’nin vatandaşlarla fikir alışverişinde bulunması sebebiyle bu algıyı ortadan kaldırdığını ifade ettiler.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here