“Mülakatlarda Kişiye Özel Uygulama mı Yapılıyor?”

0
56

türk eğitim-sen12Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ahmet Akça’dan Müdürlük Mülakatı Değerlendirmesi

Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Akça, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılmakta olan müdürlük mülakatları ile ilgili en son gelişmeleri değerlendirirken, Valilik makamına konu ile ilgili dilekçeyi de gönderdiklerini söyledi. Akça, Hatay valiliğine gönderdiği dilekçesinde atamalarda yapılan uygulamalara dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi;

“Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin 18. Maddesi kapsamında ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirme süreci başlamıştır. Yönetmeliğin ilgili maddeleri gereği Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 4 adet Mülakat komisyonu oluşturulmuştur. İlgili komisyonlar 16.10.2014 tarihinde Antakya Öğretmenevinde mülakata başlamıştır.

Anayasamızın Eşitlik İlkesi İhlal Ediliyor

Oluşturulan Mülakat Komisyonu yapmış olduğu çalışmalarda Anayasamızın eşitlik ilkesi ihlal edilmekte, evrensel ölçme ve değerlendirme kriterlerine aykırı hareket ederek, kişiye özel bir sistem uygulanmaktadır. Şöyle ki; Mülakatın başladığı ilk günden itibaren mülakata giren adayların belirttiği üzere, mülakat esnasında sorulan soruların kapalı bir zarf içerisinde olmadığı, Mülakat komisyonu başkanının inisiyatifine göre sorular sorulduğu konusunda şikayetler almaktayız. Bu inisiyatif alma işlemi esnasında kişilerin bir çoğunu daha önceden tanıdıklarından dolayı bazı adaylara çok kolay sorular sorulurken bazılarına anlamsız ve eğitim literatüründe olmayan sorular sorulmuştur. Böylece bazı adaylara imkânlar hazırlanırken, diğer adaylar saf dışı bırakılma yoluna gidilmektedir.

Sorular Kapalı Zarf İçinde Olsun!

Hâlbuki hazırlanan sorular bir kapalı zarf içerisinde olup, adayın kendisi tarafından çekilen soruların yöneltilmesi komisyon üzerinde oluşacak şaibeleri ortadan kaldırabilecektir. Tüm evrensel ölçme değerlendirme kriterleri bunu gerektirmektedir. Bazı adaylara ‘Fransa’nın Başkenti neresidir?’ sorusu yöneltilirken, bazı adaylara ise ‘Dünya Mayın Temizleme Anlaşması’ sorulmaktadır.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan mülakat komisyonunun yapmış oldukları kamu vicdanını yaralamaktadır. Konu ile ilgili olarak mülakat sistemine müdahale edilmesini, soruların kapalı zarf içerisinde herkese eşit bir şekilde tercih yapabilme imkânının sunulması hususunda, gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here