Monsenyör Antuan Ilgıt, Cemaatiyle İlk Ayinini Gerçekleştirdi

0
45

‘Bu Görevi Sizlerin Yardımlarıyla ve Dualarıyla Yerine Getirmeye Çalışacağım…’

‘Tubernucencis Episkoposu’ unvanı ile Anadolu Havarisel Vekilliği Yardımcı Episkoposu olarak atanan Cizvit Cemaati mensubu Peder Antuan Ilgıt, İskenderun Katedralinde cemaatiyle ilk ayinini gerçekleştirdi.

Önceki hafta sonu İstanbul Saint Antuan Kilisesinde gerçekleştirilen görkemli bir ayinle Episkoposluk Kutsaması gerçekleştirilen Monsenyör Ilgıt, Episkopos olarak, kendi kilisesinde ilk ayinini geçtiğimiz Pazar günü, cemaatin yoğun katılımıyla yaptı.

Ayinin başında ‘Episkoposluk Ataması Papalık Fermanı’ okundu. Daha sonra söz alan ve heyecanını cemaatiyle paylaşan Monsenyör Antuan Ilgıt, cemaatine yönelik çobanlık vazifesinin layıkıyla yürüteceğine inandığını söyledi.

Bu görevi cemaatinin yardımlarıyla ve dualarıyla yerine getirmeye çalışacağını da kaydeden Monsenyör Ilgıt; “Hep birlikte coşkuyla Rabbin yaşamımızda gerçekleştirdiği mucizeleri, bize sürekli akıttığı lütufları kutlamak için burada toplandık. İstanbul’da yapılan Resamet Töreninin sonunda yaptığım konuşmada söylediğim gibi her şeyden önce Yüce Tanrı’ya daha sonra Papa Hazretleri Francesco’ya tüm kalbimle minnet duygularımı ifade etmek istiyorum. Bana güvendiler, bana itimat ettiler ve bana bu görevi tevdi ettiler. Bu görevi ben de sizlerle birlikte, sizlerin yardımlarıyla, sizlerin dualarıyla yerine getirmeye çalışacağım.

Yaralarımızı Birlikte Saralım

Genç bir Episkoposum, 51 yaşındayım. Allah uzun ömür ve sağlık verirse önümüzde birlikte yaşayacak 20-25 yıllık bir zaman var. O yüzden gelin hep birlikte kenetlenmek suretiyle, birlikte dua etmek suretiyle, bu görevi layıkıyla ifa etmeye çalışalım. Özellikle yaraların sarılması gereken bir dönemde Anadolu Havarisel Vekilliği için Yardımcı Episkopos olarak atandım. Yaraları sarmak her zaman kolay değil. Yaraların üzerine dokunduğumuz zaman kapanmak üzere olan yaralar bazen kanayabiliyorlar da aynı zamanda. Bu yüzden Tanrı’nın lütfuyla gerçekten nezaketle, yavaş-yavaş, O’nun lütfundan ve Meryem Ana’nın himayesinden emin bir şekilde hep birlikte yaraları sarmaya ve hem Anadolu Havarisel Vekilliğini, katedralimizi, hem de her birinizin hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışacağız.

Daha Güzel Bir Hayat İnşa Edebiliriz

Hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak hayatlarımız ama önümüzde yepyeni bir hayat olacak. Eskisinden daha güzel bir hayat inşa edebiliriz, birbirimizle yardımlaşmak suretiyle. Birbirimize kenetlenmek ve hep birlikte tek bir vücut, tek bir kalp olup dua etmek suretiyle eskisinden daha güzel yeni bir yaşam inşa edeceğimize inanıyorum.

Ben küçük bir insanım, benim de eksikliklerim, karanlık yanlarım elbette var ama Tanrı’mızın lütfuna güveniyorum. O’nun benim içimdeki ışığı daha da parıldatacağına ve o ışık sayesinde sizlere bir nebze olsun çobanlık vazifesini layıkıyla yürüteceğime, ben imanımla, bütün kalbimle inanıyorum. Ne ben sizi bırakacağım, ne siz beni bırakın!” şeklinde konuştu.

Kutsal Ayini, Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposluğu Yardımcı Episkoposu Monsenyör Antuan Ilgıt ile Kilise Pederi Dariousz Dogondke birlikte yönetti. Ayin sonunda, kilise bahçesinde küçük bir kutlama kokteyli tertip edildi.

Kutsama Töreni İstanbul Aziz Antuan Kilisesinde Yapılmıştı

Anadolu Havarisel Vekilliği Yardımcı Episkoposu olarak atanan Cizvit Cemaati mensubu Peder Antuan Ilgıt’ın kutsama töreni, 25 Kasım 2023 Cumartesi günü, İstanbul Aziz Antuan Kilisesi’nde görkemli bir ayinle gerçekleştirilmişti. Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti’nin riyaset ettiği kutsama törenine çok sayıda episkopos ve pederin yanı sıra Ermeni ve Ortodoks patrikleri ve pederleri de katılım göstermişti. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here