Meclis Başkanının Sözlerine Bir Tepki de ÇYDD’den!

0
92

çydd açıklama1“Yönetimi Şeriata Göre Düzenleme Özlemini Reddediyoruz”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Yönetimi, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın yeni anayasada laiklik olmaması yönünde yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Laikliğin demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olduğunu vurgulayan ÇYDD Yönetimi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “İktidarın yeni anayasa konusundaki ısrarlı taleplerinin gerçek yüzünün laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetini yok etmek olduğu açık olarak ortaya çıktı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın “Laiklik Yeni Anayasa’da olmamalı. Dindar Bir Anayasa olmalı…” biçimindeki sözleriyle, iktidarın yeni anayasa konusundaki ısrarlı taleplerinin gerçek yüzünün laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetini yok etmek olduğu açık olarak ortaya çıktı. Aklın özgürlüğünü reddedip dinin özgürlüğünü savunmak ancak demokrasi kültüründen nasibini almamış siyasetçilerin bakış açısıdır. İnanç ile siyaseti birlikte yürütmek ve inancı iç politika malzemesi yapmak 93 yıldan beri laikliği ve inanç özgürlüğünü birlikte uygulamış olan Türk toplumuna yapılabilecek en büyük kötülük olacak.

Laiklik, demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur. Laiklik, kamusal ve özel yaşamda hak ve özgürlüklerin kullanılmasında, çeşitli dinlere ve mezheplere inananlar arasında ayrıca inananlarla inanmayanlar arasında ayırım yapılmamasının anahtarıdır. Dünyadaki örnekler göstermektedir ki laikliğin olmadığı hukuk düzenleri maalesef inançların korunmadığı, inançların şiddete dönüştüğü toplumların rejimidir. Sayın İsmail Kahraman’ın din ayrımcılığı anlayışını ve yönetimi şeriata göre düzenleme özlemini reddediyoruz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here