Erdemir Grubu’ndan İlk Çeyrekte Yüksek Performans!

0
127

erdemir açıklama3Küresel çelik sektöründeki zorlu koşullara rağmen 2015 yılını üretim ve satış rekorlarıyla geride bırakan Erdemir Grubu, 2016 yılının ilk çeyreğinde de başarılı performansını sürdürdü. Aktif büyüklüğü 6,4 milyar USD olan ve Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin üreticileri içinde 3. büyük demir-çelik üreticisi unvanına sahip Erdemir Grubu, 2016 yılının ilk çeyreğini 124 milyon dolarlık FAVÖK (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) rakamıyla kapattı. Yurtiçi ve ihracat olmak üzere toplam satış miktarını bir önceki yıla göre % 15 yükselten Erdemir Grubu, toplam nihai ürün üretimini ise % 7 arttırdı. 2015 yılı sonunda 40’tan fazla farklı ülkeye ulaşan ihracatı ve yurt dışında açtığı ofisleriyle de “dünya klasında bir şirket” olma hedefine adım adım ilerleyen Erdemir Grubu, 2016 yılında 461 milyon dolarlık yeni yatırım yapacak.

Yılın ilk üç ayında Türkiye iç piyasasında tüketim artışı nedeniyle ithalat baskısı sürerken, Erdemir Grubu ilk çeyrek sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. 2016 yılının ilk çeyreğinde sıvı çelik üretimini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 13 artıran Erdemir Grubu, toplam nihai ürün üretimini ise aynı döneme göre kıyasla % 7 arttırdı. 2016 yılının ilk çeyreğini 124 milyon dolarlık FAVÖK’le (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) tamamlayan Erdemir Grubu, 875 milyon dolar) net satış geliri elde etti. Erdemir Grubu, yassı ve uzun mamul satışlarında da geçen yılın aynı dönemine göre daha yüksek bir performans gösterdi.

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, küresel çelik sektöründe ham çelik üretimindeki azalma eğiliminin sürdüğünü, ancak Türkiye çelik sektöründe yılın ilk üç aylık döneminde az da olsa üretim artışı gerçekleştiğini söyledi. Türkiye çelik tüketimindeki artışın devam ettiğini belirten Pandır;  “Tüketimdeki artış nedeniyle ithalat miktarı da yüksek seyrini koruyor. İhracattaki sınırlı iyileşmeye rağmen, ihracatın ithalatı karşılama oranı düşüyor ve ülkemizin net çelik ithalatçısı konumu pekişiyor. Türkiye’de yılın ilk 2 ayında önceki yılın aynı dönemine göre yassı ürün ithalatı % 22 arttı” dedi.

erdemir açıklama1

Küresel çelik sektöründe yılın ilk üç ayında bazı olumlu gelişmelerin de yaşandığını ifade eden Ali Pandır, Çin yerel piyasasındaki iyileşmenin, 2015 yılına kıyasla özellikle fiyatlarda bazı değişimleri beraberinde getirdiğini söyledi. Yılın kalan dönemi içinse yurt içinde ve yurt dışında göstergelerin belirsizliğini koruduğunu vurgulayan Pandır; “Zorlu koşulların hakim olduğu 2015 yılında başlattığımız yatırım projelerimiz, 2016 yılında hız kazanarak sürüyor. Erdemir Grubu olarak hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz. Bununla birlikte ham çelik kapasite kullanım oranımızın dünya ortalamasının oldukça üzerinde seyretmesi global arenada mücadele eden bir Türk şirketi olarak bizi gururlandırıyor” açıklamasında bulundu.

2015 yılının ilk çeyreğinden farklı olarak Kuzey Amerika ülkelerine yılın bu döneminde hiç ihracat yapmamalarına karşın özellikle yassı ürün ihracatlarını yaklaşık 2 kat arttırdıklarına dikkat çeken Pandır; “Yılın ilk çeyreğinde yassı ürün ihracatında AB ülkelerinin payı % 67’ye yükseldi. Bununla birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine de yaptığımız yassı ürün ihracatı da yaklaşık 3 katına çıktı” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here