Mansuroğlu; “Yeni Anayasa Bir İhanet Projesidir”

0
70

chp açıklama12CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu; “Yeni Anayasa Bir İhanet Projesidir”

Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, geçtiğimiz yılın değerlendirmesinin yanı sıra, Türkiye Büyük Meclisinde görüşülmekte olan Anayasa Değişikliği Teklifi ve görüşmelerde yaşananlar ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

CHP İlçe binasında düzenlenen toplantıya ilçe yönetimi, kadın kolları ve gençlik kollarının yanı sıra çok sayıda partili katılım gösterdi.

Tüm Türkiye’nin başkanlık tartışmasına odaklandığı bir günde, geçen bir yılın değerlendirmesini yapmak üzere bir araya geldiklerini kaydeden Mansuroğlu ilk olarak ülkenin sorunlarını şöyle sıraladı; “Arkadaşlar Türkiye’nin sorunları belli; Siyasi istikrarsızlık, Terör, Yanlış Dış Politika, Bozuk ekonomi.”

Mevcut iktidarı herkesle ‘ayrışmakla’ suçlayan ve bunun zararlarını halkın çektiğini savunan Mansuroğlu; “Arkadaşlar 2002 yılı seçimlerinde desteğini aldığı başta kurmayları kader arkadaşları, Fetullah Gülen grubu olmak üzere herkesle ayrışan bunun sonucunda verdiği zararı halka yansıtan bir siyasi iktidar tarafından yönetiliyoruz. Zaman-zaman Kandil, zaman-zaman İmralı bazen de Oslo görüşmelerini hatırlarsınız, Habur karşılamaları ile hepimize aslında hiç geçmeyen bir barış süreci senaryosu oynandı. Çok verimli bir çalışmaymış ki bu sürece aracılık yapmış bir toplumun siyasi kadrosunu içeri tıktılar. FETÖ grubu ayrı bir prodüksiyon, yedirdiler, içirdiler, devletin ana damarlarını Milli Eğitim, Emniyet, Ordu ve Yargıyı teslim ettiler. Tıpkı YPG’nin PKK’nın Apo’nun kandırdığı gibi 17-25 Aralık tarihlerinden sonra bunlar tarafından da kandırıldıklarını öğrendik” dedi.

chp açıklama13

15 Temmuz sonrası yaşananlara da değinen Mansuoğlu; “Bir 15 Temmuz vakası yaşandı demokrasinin kesintiye uğramaması için tarih boyunca darbelere karşı duran CHP dimdik Genel Başkanıyla, Milletvekili ile örgütleriyle darbeye karşı bir duruş sergiledi ve iktidar bunu acaba nasıl kendi lehine kullanırım diye bir cadı avı başlattı. Ne kadar örgütlü sivil toplum örgütleri varsa üzerine gidildi darmadağın edildi. Ekmek ile terbiye edilmeye çalışıldı. Hepiniz hatırlarsanız bir imam arkadaşımız işe başlıyor, Diyanet işleri Bank Asya’da hesap açacaksın diyor ve bu vatandaş açtığı bu hesaptan ötürü ihraç ediliyor. Eğitim camiası sırf örgütlü bir yapıya sahip olduğu için başlarına geleni biliyorsunuz. Ordunun, Emniyetin hali ortada, sokaktaki bekçiyi toplayan iktidar bu örgütün siyasi ayağını ne yaptı? Bütün bu kadrolaşma bunların gözü önünde, onaylarıyla oldu buna göz yumanlar nerede?” diye konuştu.

Bir iktidarın birinci görevinin kendi vatandaşının can, mal güvenliği ve huzurunu sağlamak olduğunu vurgulayan İlçe Başkanı Mansuroğlu; “Devlet nerde? Ülkede gün geçmiyor ki bombalar patlamasın, katliam yaşanmasın. Bunun sorumlusu kim? Öğrenciler yurtlarında cayır cayır yanıyor, sorumlusu kim? Kayseri’de teröre kurban giden Askerlerimizin katili kim?

Bir hatırlayalım 7 Haziran’dan sonra tek başımıza iktidar olsaydık Ekonomi düzgün, terör biter demişlerdi. İktidardalar. Ellerini tutan mı var? Dış politika tutarsızlıkla dolu… Rusya, İran, Suriye, İsrail tamamen yanlış politikalar sonucu dost iken hasmımız oldu. Dışarıdan mülteci alırken terörü de ithal ettik. Sınır güvenliğimiz yok, kardeşim Putin’den Ey Putin’e sonra tekrar kardeşim Putin, Kardeşim Esad’tan sonra Esed. Bu ayın sonunda tekrar manevra Astana’da bir araya gelecekler. İsrail ile önce One Minute, sonra mavi Marmara faciası. Bütün bunlar dengesiz, basiretsiz bir dış politikanın neticesi. İçte ve dışta bu kadar yanlıştan sonra ekonominin yolunda gitmesi mümkün mü? Turizm can çekişiyor. Döviz aldı başını gidiyor. Vatandaş her gün cebindeki paranın eridiğini hissediyor, işyerleri kapanıyor, işsizlik arttı, memleketi diğer yüzde elli diye ikiye bölüp ayrıştırdılar.

chp açıklama14

TBMM Kendi Eliyle Kendini Tasfiye Ediyor

Türkiye Cumhuriyetinin kurucu Kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini ders kitaplarından çıkarmaya kalkıştılar. Şimdi de tüm vatandaşların bir arada yaşama garantisi olan anayasayı yani rejimi değiştiriyorlar. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir’ ilkesini ortadan kaldırmaya ve yüz yıllık demokratik kazanımlarımızı yok etmeye yönelik olarak hazırlanan bir anayasa değişikliği tasarısıyla karşı karşıyayız. Bu tasarı, toplumun hiçbir kesimiyle müzakere edilmeden hazırlanmış ve ülkemizi tek adam Diktatörlüğüne götürmeye amaçlayan bir ihanet projesidir. TBMM kendi eliyle kendisini tasfiyenin yolunu açmış bulunmaktadır. Bir Başbakan kendi varlığını bir engel olarak tanımlayacak kadar iradesini teslim etmiş durumdadır. Bugüne dek hiçbir Cumhuriyet Hükümeti bu kadar küçülmemiştir. Saraya yaranabilmek adına her türlü onursuzluğu utanmazca sergileyen bir anlayışı günlerdir ibretle izlemekteyiz. Gizli bir oylamanın bu iradesiz siyasi figüranlar tarafından nasıl bir zavallılığa dönüştürüldüğünü hep birlikte gördük. Birbirlerine o kadar güveniyorlar ki, ya oylarını birilerine gösteriyorlar, ya da oy kabinine üç kişi girip birbirlerini denetliyorlar. Bu devletin bir bakanı oyunu usulünce kullanması yönünde uyarılınca “sana mı soracağım lan” diyebilecek kadar küçülmüştür. Bize sormayacaksın sayın bakan! Vekilliğini yaptığın Meclisin iç tüzüğüne soracaksın. Bu ihanet projesine destek verenler, koltuk değnekliği yapanlar, saltanat ve hilafet özlemiyle, yurttaş olmayı bile sindiremeyip tekrar bir kula, bir tebaaya dönüşmek için can atanlar. Hiç heveslenmeyin bu Cumhuriyet Oylamayla kurulmadı, ecdadımızın döktüğü şehit kanlarıyla kuruldu. Oylamayla da yıkılmaz!

Yüzde 51 ile seçilen bir Cumhurbaşkanı halkın yüzde yüzünü temsil eden meclisin bütün temel yetkilerini üzerine alacak, aynı zamanda parti genel başkanı olacağı için milletvekillerini doğrudan kendisi belirleyecek, dilediği zaman olağanüstü hal ilan ederek ülkeyi sınırsız bir biçimde kararnamelerle yönetebilecek, bütün bunlardan memnun kalmadığı takdirde de Meclisi feshedebilecek. Kendisini denetlemek ile görevli anayasa mahkemesi ve HSYK üyelerini atama yetkisiyle her türlü denetimden kurtulacak. Bu yolla bağımsız olması gereken yargıyı bütünüyle kendisine bağlamış olacaktır.

Yürütme organı olan hükümeti meclis dışından dilediği gibi atayarak, Güvenoyu dahi almadan kabine kurabilecek. Bütün bunlar açıkça yasama yürütme ve yargının tek elde toplanması sonucunu doğuracağı için Cumhuriyetimizin kuruluş ilkesi olan güçler ayrılığı ilkesi tarihe gömülecek ve tek adam diktatörlüğü resmen ilan edilecektir. Buna izin vermeyeceğiz. Gün birlik olma günüdür” diyerek sözlerini tamamladı. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here