“Liman Yatırımı Bölgesel İstihdamı da Hareketlendirecek”

0
189

limak yatırım2Limak İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Başkanı Bacaksız, Limanda Yaptıkları Yatırımları Anlattı…

Limak İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bacaksız, İskenderun Limanı’nda yaptıkları yenilikleri, gelişmeleri, yatırımları tanıtmak ve özellikle konteyner operasyonlarının başlamasıyla birlikte bölge halkını ve sanayicilerini bilgilendirmek amacıyla Adana’da bir basın toplantısı düzenledi.

İskenderun Limanını devraldıkları günden itibaren geçen 1,5 yıllık dönem içerisinde 200 milyon dolara yakın yatırım yaptıklarını aktaran Bacaksız, bu parayı limanın içindeki tesise ve makinelere harcadıklarını kaydetti. Bunun yanında 372 milyon dolarlık özelleştirme karşılığında da bedel taahhütlerinin olduğunu hatırlatan Bacaksız, yatırımları tamamlandığında en modern ve hızlı şekilde büyük gemilere hizmet vereceklerini dile getirdi.

Ücret Mersin’e Göre %25 Düşük

Ücret tarifelerinin Mersin’e göre yüzde 25 daha düşük olduğunu kaydeden Bacaksız; “Firmalar için daha ekonomik bir alternatif sunmuş oluyoruz. Artık bölge ithalat ve ihracatçımızın bir alternatifi var. Yaptığımız 200 milyon dolarlık yatırım 120 milyon dolarlık kısmını sadece inşaata harcadık. İskenderun Limanı çok eski. 70’li yıllardan beri hiçbir şey yapılmamış. Yeni rıhtımlar ve değişiklikler yaparak alt yapısını sağlamlaştırdık ve büyük hacimli gemilerin yanaşabileceği hale getirdik” dedi.

Limak tarafından 36 yıl süreyle TCDD’den işletme hakkı devralınan limanın hem Türkiye hem de bölge ticareti için önemli çalışmalara imza attığını da dile getiren Serdar Bacaksız, yatırımlarıyla şu an 550 metre uzunluğundaki rıhtımı, 15,5 metre su derinliği, 200 bin metrekarelik istifleme sahası, kara ve demiryolu bağlantısına sahip (intermodal) kapalı ambarları ve modern ekipmanları ile konteyner elleçleme operasyonlarını sürdürdüklerini söyledi. Bacaksız, liman yatırımının aynı zamanda bölgesel istihdamı hareketlendirdiğini hatırlattı.

Limanda 4 Bin Kişi çalışacak

Yatırımların ilk etabı süresince liman içinde doğrudan 250, dolaylı olarak da bin kişinin çalışacağını ifade eden Bacaksız, ilerideki aşamalarda bu rakamın doğrudan bin, dolaylı olarak da 4 bin kişiye kadar çıkacağını belirtti. Limanı devraldıklarında her hangi bir konteynır elleştirmesi yapılmadığını aktaran Bacaksız; “Mart ayından itibaren buna başladık. Hedefimiz ilk 5 yıl için 1 milyon 300 bin TEU’ye ulaşmak. Açık yükte de daha önce yılda 700-900 bin ton arasında yük elleştirilirken biz geçen sene 2 milyon ton yük elleştirmesi yaptık. Haziran ayının başında Çin’den satın aldığımız büyük vinçler limanımıza inecek. Bunların kurulumu ve çalışması Temmuz ayının sonucu bulacak” şeklinde konuştu.

Serdar Bacaksız, İskenderun Limanı’nın Türkiye ve Adana’nın merkezinde olduğu bölge için önemine dikkat çekerek, limanın uluslararası niteliğe ulaşması için altyapı çalışmalarını titizlikle yürüttüklerini ve bu yolda çok hızla ilerlediklerini söyledi.

LimakPort İskenderun Limanı’nın Doğu Akdeniz’in en önemli limanlarından biri olduğunu ve her geçen gün transit ticaretteki önemini daha da artırdığını söyleyen Serdar Bacaksız; “Yeni hizmet vermeye başladığımız idari binada, firmalara yer tahsisatları gerçekleştirileceği ve liman sahası içinde idari binaya yakın bir lokasyonda İskenderun Gümrük Müdürlüğü binası inşa edileceği için, hem gümrük hem de liman işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanacak” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here