Laparoskopik Minimal İnvaziv Cerrahi Nedir?

0
29

Gelişen teknolojiyle birlikte, birçok karın içi ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleştirdiklerini ifade eden İskenderun Palmiye Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yılmaz Şahutoğlu, özellikle; safra kesesi, kasık fıtıkları ve apandisit ameliyatlarında uyguladıkları laparoskopik minimal invaziv cerrahinin sağladığı kolaylıkları açıkladı.

Minimal invaziv cerrahinin avantajlarından söz eden Op. Dr. Şahutoğlu; “Minimal invaziv cerrahi, laparoskopik yani kapalı yöntem kullanılarak, küçük kesilerle yapılan ameliyattır. Minimal invaziv cerrahide amaç, küçük kesilerle dokulara zarar vermeden, problemin olduğu bölgede tedaviyi gerçekleştirmektir. Minimal invaziv cerrahiyle yapılan ameliyatlar açık cerrahiyle karşılaştırıldığında özellikle ameliyat sonrasında hastaya daha hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci kazandırmaktadır. Laparoskopik ameliyatlar sonrası hastanede kalış süresi daha kısadır” açıklamasında bulundu.

Minimal İnvaziv Cerrahi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Laparoskopik ameliyatların neredeyse tüm karın içi rahatsızlıklarda kullanabildiklerini ifade eden Op. Dr. Yılmaz Şahutoğlu, “Özellikle; fıtık ameliyatı, safra kesesi taşları, apandisit ameliyatlarında daha az ağrı daha çabuk iyileşme ve işe erken dönüş, daha estetik sonuçlar elde ediyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here